Haber

İsveç Finlandiya NATO’ya katılacak mı? Madrid anlaşması nedir?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara’da Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, “İsveç’in adımları yetersiz. NATO üyeliği konusunda taahhütler var. Madrid anlaşması uygulanmadan İsveç’e evet diyemeyiz.” ifadelerini kullandı. Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasının ardından vatandaşlar Madrid anlaşmasının ne olduğunu arama motorlarında sorgulamaya başladı. Peki Madrid anlaşması nedir? İsveç Finlandiya NATO’ya katılacak mı? Detaylar burada..

MADRİD ANLAŞMASI NEDİR?

28 Haziran 2022’de Madrid’de gerçekleştirilen üçlü zirvenin ardından Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. Helsinki ve Stockholm’ün Ankara’nın taleplerini karşılamaya kabul edilmesi, onların NATO üyesi olarak davet edilmelerini sağlayan en değerli gelişmeydi.

İSVEÇ VE FİLLANDA NATO’YA GİRECEK Mİ?

İsveç ve Finlandiya, 30 NATO üyesi ülkenin tamamının onayını gerektiren katılım için Macaristan ve Türkiye’den henüz onay almadı. Macaristan ve Türkiye’nin onayından sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stollenberg yeni üyeleri Kuzey Atlantik Antlaşması’na katılmaya davet edecek.

İSVEÇ NEDEN NATO’YA GİREMİYOR?

Soğuk Savaş sonrası dönemde, 1999 ve 2004 yıllarında eski Sovyet bloğu ülkelerinin ittifaka katılmasını da destekledi. Türkiye, PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye takviye yaptıkları iddiasıyla bile İsveç’in NATO’ya girmesini onaylamıyor. İsveç’in NATO’ya katılması için Kuzey Anteptik Paktı üyesi 30 ülkenin onayına ihtiyacı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu