Haber

Bakırköy izlenimleri: Kılıçdaroğlu favori, ‘güven’ oylarına TYPE talip

Bakırköy metrekare fiyatı ile Türkiye’nin en pahalı ilçelerinden biridir. İstanbul’da fahiş artış gösteren konut fiyatları Bakırköy’de İstanbul ortalamasının oldukça üzerinde. İlçe, sadece konut fiyatlarında değil, yaşam maliyetinin en çok hissedildiği yerlerden biridir. Nüfusunun çoğunluğunu eğitimli beyaz yakalı işçiler ve emeklilerin oluşturduğu ilçede seçimler büyük bir umutla bekleniyor.

AK Parti’nin iktidara gelmesinden bu yana muhalif kimliğini koruyan ilçede 2018 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Muharrem İnce birinci aday oldu. İnce, orantılı olarak, Bakırköy’de Türkiye’nin iki katı kadar oy aldı. Türkiye genelinde oyların yüzde 30,6’sını alan İnce, Bakırköy’de yüzde 66,6’ya ulaştı. İkinci olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise yüzde 23,9 oldu.

MUHALEFETE GÜÇLENDİRMEYİ ARTIRIR

İttifaklarda o dönemde CHP, GÜZEL Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı yüzde 61,1 ile ilk sırada yer aldı. AK Parti, MHP ve BBP’nin kurduğu Cumhur İttifakı oyların yüzde 24,6’sını aldı. Son 5 yılın sonunda Bakırköy’de Millet İttifakı’na takviyenin arttığı görülüyor.

İlçede bulunan Azadlık Meydanı’nda stant kuran siyasi partiler, seçimlere bir aydan az bir süre kala çalışmalarına devam ediyor. Cumhur İttifakı, AK Parti ve MHP’lilerin kurduğu stantta sükunet göze çarparken, CHP ve TİP çadırlarında hareketlilik gözleniyor.

‘ESCROW’ OY TİPİ VERİLECEK Mİ?

Ayrıca ilçede YSP, TİP, EMEP, SMF, EHP ve TÖP’ün oluşturduğu Emek ve Özgürlük İttifakı da tartışmalı. İttifakın ikinci büyük bileşeni olan TİP’e ilçede ilgi olması dikkat çekiyor. TİP bu kez 7 Haziran 2015’te HDP olarak seçime giren YSP’ye verilen “emanet” oyların barajı geçmesine talip.

‘BAŞARISIZ OLURSA OYLAR BOŞA ÇIKACAK’

Azadlık Meydanı’nı sahil yoluna bağlayan ve ilçenin en hareketli noktası olan Ebu Ziya Caddesi’nde görüştüğümüz memur Cevdet ve Suna çifti ile üniversite öğrencisi Taner, hükümete karşı olduklarını ve bir değişiklik 14 Mayıs’ta gerçekleşecek. 3 maçın oynanacağı evde Cevdet ve Suna çifti uzun süredir CHP’li olduklarından bahsediyor. Üniversite öğrencisi Taner, oyunu TİP’e vereceğini söylüyor ancak endişelendiğini belirtiyor:

“Türkiye İşçi Partisi 4 milletvekili ile ses getirdi. Daha çok milletvekili çıkarsınlar istiyorum ama yeteri kadar oy alamazsa kendilerine verilen oylar boşa gider.”

“ÖNCEDEN Rüşvet VERENLER, Rüşvet Alanlar Çekingen Davranırdı”

Eski bir gümrük memuru olduğunu belirten Ali, AK Parti hükümetindeki yolsuzluğu hiç görmediğini iddia ediyor ve kendi iş tecrübesini paylaşıyor:

“Gümrük memuru olduğum için rüşvete aşinayım.

Eskiden MHP’li olduğunu anlatan Ali, 14 Mayıs’taki oy tercihinin İYİ Parti’den yana olduğunu belirtiyor.

‘MUHALEFETE BAKMAYIN’

AK Parti seçmeninin yoğun olduğu Osmaniye İlçesi’nde kasap işleten Mustafa’ya göre seçim ilk yarışta bitecek ve kazanan yine Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak. Mustafa, “Muhalefetin gaza geldiğine bakmayın. Bu insanlar Reis’ten başkasını seçmeyecekler” diyor.

‘KEŞKE DEMİRTAŞ ADAY OLSA’

Aynı mahallede şahıs şirketi işleten Nejdet, YSP’ye oy vereceğini belirtiyor. Nejdet, Kılıçdaroğlu’na oy verme konusunda temkinli davranıyor ve “Cumhurbaşkanı için oy vermeyi düşünmüyorum. Keşke Selahattin Demirtaş aday olsaydı” görüşünü getiriyor. Ona göre Millet İttifakı Kürtlerin taleplerini karşılayamayacak.

KILIÇDAROĞLU ÜLKENİN PARTİLLERİNE PROPAGANDA YAPIYOR

Muharrem İnce başkanlığındaki Vatan Partisi’nin ilçenin lüks semti Yeşilköy’deki standında vatandaşlarla partililerin sohbetlerine tanık oluyoruz. Vatan Partisi milletvekilleri, Muharrem İnce’nin ikinci cemiyette kalacağını ve seçileceğini savunuyor. Bakırköy halkı ise partililere katılmıyor. Sıradan bir seçim kampanyasında partililerin halkı ikna etmek için yaptığı propagandalara alışkınız ama Yeşilköy’de tablo bunun tam tersi. Halk, 14 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu’na oy vermek için Vatan Partisi kürsüsüne çıkan partililere bağırıyor.

Bakırköy, Kadıköy ve Beşiktaş’ın ardından oy bazında muhalefetin en güçlü üçüncü ilçesi konumunda. İlçede hem Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı olacağına hem de Millet İttifakı ile Emek ve Özgürlük İttifakı’nın TBMM’de çoğunluğu oluşturacağına dair bir inanç var.

kurtalanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu