Ekonomi

ABD enflasyonundan sonra kripto para birimlerindeki hareketlilik arttı

Investing.com – ABD’de Mart ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından kripto para piyasalarında hareketlilik arttı.

ABD’de TÜFE Mart ayındaki %0,1’lik artışın ardından enflasyon yıllık bazda %5 olarak kaydedildi. Beklenti, enflasyonun yıllık bazda %5,2 olmasıydı. Beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dolar endeksinde sert bir gerileme kaydedildi. DXY endeksison bir saatte %0,5’ten fazla azalarak 101,5’e geriledi.

Bu arada vadeli endekslerde de ABD piyasaları açılmadan önce yukarı yönlü bir hareket görüldü. Riskli varlıklar sınıfında yer alan kripto para birimlerinde bilgiler açıklandığında saat diliminde volatilitede artış yaşandı.

bitcoin (BTC), sabah saatlerinde 30.000 doların altına düştükten sonra yatay hareket ederken, açıklanan enflasyon verileriyle hızlı bir yükseliş kaydederek 30.500 dolara yükseldi. Sonrasında kısmi bir gerileme yaşayan kripto para piyasasında BTC 30.250 dolara geriledi ve şu an dünkü direnç seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

İlk 10 kripto para biriminin ortasında Bitcoin ile birlikte solmak , sabah saatlerinde 22 dolardan bulduğu destekle %8 artışla 24 dolar bandına yükseldi. İlk 10’da yer alan diğer kripto para birimleri ise günlük bazda negatif trendini sürdürüyor. DOGE, XRPVe BNB , %2 bandında geri çekilen en kripto varlık. Solana bu hafta NFT maliyetlerini önemli ölçüde azaltacak yeni özelliğini duyuruyorOndan sonra da olumlu fiyatlanmaya devam ediyor.

Kripto para piyasasında enflasyon verilerine ilk tepki olumlu oldu. Ancak şu an için üst hareketin sınırlı olduğu görülürken, ABD işlem saatlerinde volatilitenin daha da artması bekleniyor. O kadar ki, bu gece 21.30 CEST’de açıklanacak. FOMC tutanaklarıkripto para yatırımcılarının yakın zamanda takip edeceği bir diğer bilgi olarak öne çıkıyor.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu