Ekonomi

Yünsa’dan 237 milyon lira kar payı dağıtma kararı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yünlü kumaş üreticisi Yünsa’nın 2023 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, yönetim kurulu üyeleri ve hissedarların katılımı ile 24 Mayıs 2024 Cuma Raffles İstanbul Otel’de gerçekleştirildi. Yünsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sürmegöz’ün açılış konuşması ile başlayan toplantı, şirketin 2023 yılı faaliyet raporu ve bağımsız denetim raporlarının genel kurul üyeleri ile paylaşılması, konsolide finansal tablolarının okunması ve 2024 beklentilerinin sunulmasıyla devam etti.

Genel Kurul sonrası Yünsa tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, 2023 yılı karından 60 milyon lira sermayeyi temsil eden pay sahiplerine hukuki durumlarına bağlı olarak yüzde 394.56 brüt, yüzde 355.10 net oranında toplam 236 milyon 736 bin 631 lira kar payının 30 Mayıs 2024’den itibaren nakden dağıtılmasına karar verildi.

“2023’te Yünsa’nın 50., Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutladık”

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Sürmegöz 2023 temettü rakamının, Yünsa’nın mali gücü ve tüm paydaşlarına değer yaratma konusundaki istikrarlı politikasının göstergesi olduğunu belirtti ve ekledi:

“Yünsa’nın 50’nci, Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutladığımız 2023 yılı hem ülkemiz, hem de tüm dünya için kolay bir yıl olmadı. Küresel talepteki daralma, hammadde fiyatlarındaki dalgalanmalar, tedarik zincirlerindeki aksaklıklar ve artan maliyetler sektörü olumsuz etkiledi. Ancak, Yünsa tüm zorlayıcı koşullara rağmen 2023 yılını yine başarılı bir performans ve gurur verici bir finansal tablo ile tamamladı.” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam

Yarattıkları ekonomik katma değer ve yaptıkları yatırımlarla 2023 yılında da paydaşlarına değer sunmaya devam ettiklerini vurgulayan Sümergöz, “Tekstil sektöründe temettü rakamlarının genel olarak düşük seyrettiği 2023 yılında Yünsa olarak bu alanda da güçlü bir duruş sergileyerek 237 Milyon lira’lık temettü dağıtma kararı aldık. Dünyanın lider yünlü kumaş markası olma hedefimize emin adımlarla yürüdüğümüz bu yolda, karlı ve sürdürülebilir büyüme fırsatlarını değerlendirecek, ülkemiz, tüm paydaşlarımız ve çalışanlarımız için katma değer yaratmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında buludu.​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu