Yaşam

Yapımcılardan ‘Kuru Günler’ çağrısı: Anayasaya aykırı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Emin Alper’in “Kurak Günler” filmi için verdiği destek fonunu geri istedi.

Emin Alper konuyla ilgili olarak, “‘Kuru Günler’ sayesinde ilk kez bir sinema filmi için üstü kapalı ‘para iadesi isteme’ tehdidi uygulandı. Şu anda paramızı geri talep etmek için dolaylı bir sansür mekanizması kullanılıyor. Bu çok tehlikeli. Şu anda bütün yöneticileri tedirgin eden bir durum. Maalesef bakanlık sürece imza attı” dedi.

Karara tepki gösteren çok sayıda sinemacı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’ne davette bulundu.

Alınan kararı ‘Türk sinema tarihine kara iz bırakacak bir sansür vakası’ olarak nitelendiren yapımcılar, “Bu kararla birlikte 2004 yılında başlayan sistemli sinema desteği ve destek sistemi büyük bir mesafe kat etti. darbe almış ve sinema fonunun meşruiyeti zedelenmiştir.”

Satılan sinema biletlerinden elde edilen gelirlerle sinema güçlendirme fonu yaratılmaktadır. Açıklamada, fon bürokrat ve görevlilerine uluslararası teamüllere aykırı kararlar alma yetkisinin veremeyeceği vurgulandı.

ANAYASAYA AYKIRI

Açıklamaya göre, son Destekleme Kurulu toplantısında “Kurak Günler” ile ilgili böyle bir karar alınmayacağı anlaşılınca, Sinema Genel Müdürlüğü konuyu gündemden kaldırarak Denetim Kurulu’nu görevden aldı. Açıklamada alınan bu kararın, anayasanın ifade ve fikir özgürlüğünü güvence altına alan 26’ncı maddesine ve devletin sanat eserlerine ve sanatkârlara verdiği desteğin 64’üncü maddesine aykırı olduğu hatırlatıldı.

‘Özerk bir ‘ULUSAL SİNEMA MERKEZİ’ KURULMALIDIR’

Aralarında yönetmen, yapımcı, oyuncu ve senaristlerin de bulunduğu 400’e yakın sinemacının imzasını taşıyan açıklamada, son olarak şunlar söylendi:

“Bakanlığın tamamlanmış ve başarılı bir filme verdiği desteği geri çekme kararı, siyasi baskılardan tamamen bağımsız, özerk bir “Ulusal Sinema Merkezi” kurulması ve Türk Hükümeti tarafından yönetilen bir destek fonu oluşturulmasının aciliyetini bir kez daha gündeme getirdi. sinema sektörünün bileşenleri. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mevcut yönetimini ve Sinema Genel Müdürlüğü’nü sinema tarihimize ağır bir sansürle sokmalarına neden olacak bu yanlıştan dönmeye ve kararı iptal etmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm kesim bileşenlerini siyasetten uzak özerk bir destek sistemi kurmaya çağırıyoruz.” (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu