Haber

Türkiye’nin Eurofighter girişimine yorum: F-16’lara yönelik bir müzakere taktiğiydi

Lider Joe Biden, Türkiye’ye yapılacak tedarikin geciktirilmemesi konusunda Kongre üyelerine mektup gönderdi.

Mektupta, Türkiye’ye 20 milyar dolar değerindeki F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kitlerinin satışının onaylanması talep edildi.

Ankara bu süreçte Eurofighter Typhoon başta olmak üzere çeşitli alternatifleri değerlendiriyordu. Bu durum “müzakere taktiği” olarak yorumlandı.

Erdoğan: Savaş uçaklarını satan sadece ABD değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Umarım ABD bizi farklı yollara yönlendirmez. Savaş uçaklarını sadece ABD satmıyor. İngiltere, Fransa ve Rusya da satıyor.”dedi.

Erdoğan, Eurofighter uçaklarıyla ilgili görüşmeler yaptıklarını söyledi.

F-16’nın Typhoon ve Rafale’e karşı zaferi

Hindistan merkezli EurAsian Times Türkiye’nin durumunu analiz ediyor “F-16’nın Typhoon ve Rafale’e karşı zaferi”başlıklı haberinde, F-16’lardaki gecikmenin Türkiye’yi Eurofighter Typhoon ve Dassault Rafale satın alma fikrine ittiğini belirtti:

Uzayan onay sürecinden bıkan Türkiye, Rafale ve Eurofighters’ın olası satın alınması da dahil olmak üzere alternatif seçenekleri araştırmaya başladı.

Türkiye’nin Eurofighter’a ilgisi

Süreçte yaşananları aktaran medya kuruluşu, Türkiye’nin Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu konsorsiyumdan 40 adet Eurofighter jeti temin etmekle ilgilendiğine dair tartışmaların yaşandığını bildirdi.

Ankara’nın, Almanya’nın itirazlarına rağmen 40 Eurofighter jeti alımına ilişkin müzakerelerde Berlin’e ısrarla NATO ruhuna uyma çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Türkiye’nin müzakere taktiği

Eurofighter kartını öne çıkaran Türkiye’nin F-16 sürecinde istediğini alma yolunda ilerlediği belirtildi:

Türkiye’nin Eurofighter için müzakerelere başlaması bir müzakere taktiğiydi.

Bu hamle, Ankara’nın savaş uçağı konusunda alternatif kaynaklara sahip olduğunun ve yalnızca talep gören ABD yapımı F-16 savaş uçaklarına bağımlı olmadığının sinyalini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu