Haber

The Economist’ten seçim daveti: Erdoğan gitmeli! Hükümetten yinelenen tepkiler

İngiltere merkezli The Economist dergisi, sayılı günler kala 14 Mayıs seçimlerine ilişkin durumunu net bir şekilde ortaya koydu.

Dergi, 14 Mayıs seçimlerini yılın en değerli seçimi olarak nitelendirdi.

“2023’ün en önemli seçimi” başlıklı yazıda “Demokrasiyi kurtarın”, “Oy verin”, “Erdoğan gitmeli” gibi kelimelerin kullanılması dikkat çekti.

İNGİLİZ BASINININ TÜRKİYE ENDİŞESİ

“Türkiye ve demokrasinin geleceği” ifadesinin de yer aldığı incelemede, ” Türk insanı zamanla daha özgür ve daha müreffeh olacaktır.”seçmenin dışarıdan yönlendirilmeye çalışıldığı görüldü.

YENİ HÜKÜMETTEN UMUT

Siyasete yön vermeye çalışan ve bir algı operasyonuna girişen dergi şunları yazdı:

“Yeni bir hükümet Batı ile yıpranan ilişkileri düzeltecek. Türkiye NATO üyesi ama Erdoğan döneminde Ortadoğu’da yıkıcı bir aktör haline geldi. Rusya ile daha yakın ilişkiler kurmanın yollarını aradı.”

KILIÇDAROĞLU SEÇİLİRSE MAHKUMLAR SERBEST OLACAK

CHP’nin genel lideri ve HDP’nin desteklediği 6’lı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi durumunda tutuklu Selahattin Demirtaş’ın durumunun “hemen düzeleceği” belirtildi:

“Muhalefetin zaferi, Türkiye’nin komşuları için de iyi olur ve Batı’ya büyük bir jeopolitik maliyet getirir. Türkiye bugünlerde Avrupa’nın geri kalanından neredeyse tamamen yabancılaşmış durumda. Ancak yine de AB’ye katılmaya aday.”

Bu asla olmayabilir ama lider Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına saygı duyacağını ve tutukluları serbest bırakacağını taahhüt ediyor.”

Sakin Olun: EĞİTİM GÜNLERİ GİTTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, The Economist’e Twitter’dan tepki gösterdi. Kalın “Yine heyecanlandılar. Ve eklediler: “Yeni hükümet Batı ile bozulan ilişkileri onaracak…” Bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini biliyorum. Sakin olun. ülkem bitti.Son sözü sandıkta millet söyleyecek.”ifadeleri kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: ECONOMIST’TE YAYINLANMAK ÜZERE YAZIMI GERÇEKLEŞTİRİYORUM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, The Economist dergisinin Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan açıklamaları nedeniyle, “Türk milleti adına kararlar alıyorlar veya Türk milletine öğüt vermeye çalışıyorlar. Erdoğan neden gitsin? Size ne zararı var? İngiltere’ye ne zararı var?”ifadeleri kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, The Economist’in bir sonraki sayısında yayınlanacak bir yazısının da olduğunu söyledi. “Şimdi yazımı geri çekiyorum. Türkiye’nin içişlerine sınırsız karışanlarla işimiz olmaz. Ama 14 Mayıs’ta milletimiz bunların cevabını verecektir.”söz konusu.

ÖMER ÇELİK’TEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik şunları söyledi: “Batılı dergi ve gazeteler Türkiye’deki siyasi süreçleri etkilemek için bir kez daha seferber oldular. Cumhurbaşkanımız aleyhine yorumlar yapıldı. Ancak ders almaları gerekirdi. Hiçbir konuya etki edemedikleri defalarca görüldü. Yine aynı akıbete uğrayacaklar.Cumhurbaşkanımız siyasi hayatı boyunca sadece milletimize güvenerek yola çıktı.Bu irade sayesinde bunca yorum ve analiz çöpe döndü.Operasyon odakları yine hak ettikleri mükâfatı alacaklardır. “söz konusu.

MİLLET İRADESİNE İLK SALDIRI DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu Dezenformasyon Merkezi Koordinatörü ile İlgileniyor İdris Kardaş The Economist’in Twitter’daki küstah paylaşımına da yanıt verdi. Economist’in Türkiye’nin Batı çıkarlarına göre yönetilmesini istediğini ifade eden Kardaş, bağımsızlık mücadelesinin yıllardır sürdüğünü söyledi:

saimbeyliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu