Haber

TBMM Başkanı Şentop, KKTC’nin kuruluşunun 39. yıl dönümü etkinliklerinde konuştu Açıklaması

TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Şurası iyi bilinmelidir ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti er veya geç ama mutlaka tanınacak, Kıbrıs Türk halkı müreffeh yarınlara kavuşacaktır. İçiniz rahat olsun, ana vatan Türkiye her daim yanınızda duracaktır. Bu kutsal yolu alnı ak, başı dik şekilde sabırla ve inançla birlikte yürümeye devam edeceğiz.” dedi.

KKTC’nin kuruluşunun 39. yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa’da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törene katılan Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen burada bulunduğunu belirterek, KKTC’nin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Şentop, konuşmasına, İstanbul Taksim İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısını lanetleyerek başladı.

Saldırıda vefat edenlere rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Şentop, şunları söyledi:

“Milletimizin başı sağ olsun. Türkiye, büyük mücadelelerle ve zorluklarla çarpışarak bugünlere geldi. Aşmadığımız sorun yok, aşamayacağımız sorun da yok. Maruz kaldığımız ihanetleri, hainleri, kuklaları, kuklacıları çok iyi tanıyoruz, biliyoruz. Türkiye’yi huzursuz etmek isteyenler, kendileri de asla huzur bulamayacaklardır. Türkiye’yi kimse yolundan alıkoyamayacaktır. Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış ve huzurun teminatı olmaya devam edecektir. Gelecek yüzyıl, ‘Türkiye Yüzyılı’ olacaktır.”

Şentop, Türk tarihinde Kıbrıs Türklerinin “müstesna yeri” bulunduğunu vurgulayarak, “Bu toprakların kadim sahibi Kıbrıs Türk halkının uğradığı zulümler karşısında gösterdiği mücadele azmi, inanç, vatan ve millet bağlılığı her türlü takdirin üstündedir. Tarih, Türk milletinin esaret altında asla yaşayamayacağını, vatanından ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini Kıbrıs Türkü’nün onurlu duruşuyla bir sefer daha görmüştür.” ifadelerini kullandı.

Kahraman askerlerin canı pahasına “Ya istiklal ya mevt.” diyerek Kıbrıs Türk halkının egemenliğini koruduğunu, sancağın hiçbir zaman yere düşmediğini ve ezan sesinin dinmediğini belirten Şentop, “Tam 39 yıl evvel bugün ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının çatısı altında huzurla yaşayacağı egemenlik sembolü olarak dünya sahnesindeki yerini almıştır.” dedi.

Şentop, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, eski Başbakan Bülent Ecevit ve eski Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmet ve şükranla, şehit düşen Mehmetçikleri de minnetle yad etti.

“Kıbrıs Türk halkının haklarının korunması istikametinde güçlü irade ortaya koyuyoruz”

TBMM Başkanı Şentop, “Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs sorununun adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir tahlile kavuşturulması, Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve istikrarın hakim olması için on yıllardır ağır uğraş sarf ediyoruz. Kıbrıs Türk halkının haklarının korunması tarafında güçlü irade ortaya koyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin anayasal düzenini 1963’te yıkan Rumların, Türklere yıllarca zulmettiğini, müktesep eşit haklarını gasbetmeye kalktığını ve sistematik katliamlarla Kıbrıs Türk halkını Kıbrıs Adası’nda azınlık statüsüne indirgemek için uğraştığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Bugünkü Rusya-Ukrayna meselesinde tesirli ve tahlile yönelik bir varlık gösteremeyen Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu başta olmak üzere milletlerarası konseyler, Rumları çözümsüzlüğe teşvik etmiş, onları cesaretlendirmiştir. Rumlar, on yıllarca çözümsüzlüğü kıymetli kar sayarak müzakereleri sonuçsuz bırakmış, oyalama taktikleriyle boşuna vakit tüketilmesine yol açmıştır.”

Kıbrıs meselesinde sonuçsuz olduğu baştan belli süreçlerde zaman harcamanın “akıl karı olmadığını” vurgulayan Şentop, gelinen noktada, öncelikle Kıbrıs Türk halkının 1960’ta teyit edilen müktesep egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsünün kabul ve tescil edilmesinin esas olduğunu ancak bundan sonra iki devletin kendi arasındaki iş birliği müzakeresinin mümkün olacağını dile getirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 2021’de Cenevre’de bu anlayışla sunduğu yapan ve gerçekçi teklifine Türkiye olarak tam takviye verdiklerine işaret eden Şentop, şu tabirleri kullandı:

“Ne yazık ki bu teklifin sunulmasından bu yana geçen 1,5 yılda Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının tesciline yönelik bir adım muhataplar tarafından atılabilmiş değildir. Kıbrıs sorununu, on yıllarca Kıbrıs Türkü’ne verdiği sözleri tutmayan, Annan Planı’nda olduğu üzere süreçte olumlu tavır ortaya koyan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni değil de plana karşı çıkan Rumları mükafatlandıran, çözümsüzlüğü ve haksızlıkları cesaretlendiren uluslararası kuruluşları da Rumların insafına bırakmayacağız.”

“BM üyesi ülkeler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni artık tanımalıdır”

Şentop, yürüyecekleri başka yolların olduğunu ve yeni bir paradigmayla yola devam ettiklerini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Genel Konseyinde açıkça vurguladığı üzere BM üyesi ülkeler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni artık tanımalıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması, Kıbrıs problemindeki kördüğümü çözecektir.” dedi.

Bu doğrultuda Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Şentop, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) “gözlemci üye” olarak kabul edilmesinin bu çabaların somut ilk adımı olduğunu vurguladı.

Şentop, “Bu karar, bu muvaffakiyet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için olduğu kadar Türk dünyası için de bir milattır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti böylece birinci defa, anayasal ismiyle memleketler arası bir teşkilatta bu statüyü elde etmiştir. Türk Devletleri Teşkilatı da geçmişiyle ve geleceğiyle esasen kendi modülü olan ailesinin bir ferdine kucak açmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu kararın iyi bir başlangıç olması temennisinde bulunan Şentop, “Şurası iyi bilinmelidir ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti er veya geç ama mutlaka tanınacak, Kıbrıs Türk halkı müreffeh yarınlara kavuşacaktır. İçiniz rahat olsun, ana vatan Türkiye her daim yanınızda duracaktır. Bu kutsal yolu alnı ak, başı dik şekilde sabırla ve inançla birlikte yürümeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Doğu Akdeniz’in barış, istikrar ve iş birliği denizi olması gerektiğini belirttiklerini söyleyen Şentop, bunu yaparken de Doğu Akdeniz’de hem Türk kıta sahanlığındaki hem de Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını muhafaza istikametindeki kararlılıklarını vurguladıklarını lisana getirdi.

“Doğal zenginliklerin hakkaniyetle paylaşımının kaide olduğuna daima dikkati çekiyoruz”

Her daim diyalog ve diplomasiden yana olduklarını belirten Şentop, “Bu varlıklı coğrafyadaki güç kaynaklarının Ada’ya barış ve istikrar gelmesi için bir fırsat olarak kullanılması gerektiğine işaret ediyoruz. Doğal zenginliklerin hakkaniyetle paylaşımının şart olduğuna sürekli dikkati çekiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şentop, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ın bu tarafta sunduğu yapan iş birliği teklifine tam dayanak verdiklerini belirterek, bu tekliflerin hayata geçirilmesinin, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara katkı sunacağı gibi Kıbrıs meselesinin kalıcı çözümüne yönelik ortak bir zeminin oluşmasına da vesile olacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2020’de yaptığı Doğu Akdeniz ile iş birliği imkanlarının ele alınmasını amaçlayan bölgesel konferans önerisinin de halen olumlu bir cevap beklediğini hatırlatan Şentop, insanlık ve hukuk dışı engellemelere ve mevcut statükonun Rumlar tarafından sürdürülmesine yönelik çabalara asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

“İyi bilsinler ki Türkiye ve KKTC’yi Doğu Akdeniz’de dışlayan hiçbir girişim asla başarılı olamaz.” diyen Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası toplum da bunu böyle bilmeli, kıyıdaş ülkeler Doğu Akdeniz’deki planlarını, programlarını bu anlayış içinde yapmalıdır. Doğu Akdeniz’de ve Adalar Denizi’nde memleketler arası hukuka, mutabakatlara karşıt bir halde Türkiye’ye karşı düşmanca tavır içinde hareket eden kimi Yunanistanlı yöneticilerin de adalarla, üzerindeki türel durumlarının zayıflığının farkında olmaksızın diğer ülkelerin kucağından parmak salladığını görüyoruz.

Türkiye, hak ve menfaatlerini hem kara vatanımızda hem mavi vatanda her vakit ve her türlü vasıtayla müdafaaya, düşmanca ve milletlerarası hukuka ters tavır içinde olanlara haddini bildirmeye muktedir. Bu, Türkiye açısından yalnızca bir zamanlama sıkıntısıdır. Üzerinde bulunduğumuz bu vatan toprakları söylediklerimin en hoş ve somut örneğidir.”

Şentop, Maraş Açılımı kararının son devirde ezber bozan adımlardan biri olduğuna işaret ederek, bu kararın KKTC’nin eli kolu bağlı bekleyeceğini zanneden GKRY’nin huzurunu kaçırdığını söyledi.

GKRY’nin, Maraş Açılımı kararının, Rum mülk sahipleri dahil bölgede mülkü bulunan herkesi memnun edeceğini hesaba katamadığını belirten Şentop, açılan bölgeyi ziyaret eden kişi sayısının 750 bini geçmesinin söz konusu memnuniyetin bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Şentop, KKTC’nin Maraş Açılımı kararını alırken çok dirayetli bir duruş sergilediğini, Türkiye’nin de bu süreçte destek ve gayretlerini seferber ettiğini vurgulayarak, “Bu yöndeki güçlü irademizden geri adım atmadık ve atmayacağız. Uluslararası topluma, Maraş açılımının uluslararası hukuka uygun olduğunu, mülkiyet haklarına gösterildiğini izah etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Türkiye Yüzyılı”nın eşiğinde KKTC’nin kalkınması, kendine yetebilen, global kaidelere uyumlu, rekabetçi ve sürdürülebilir bir ekonomik sisteme sahip olabilmesi amacına artık her zamankinden daha fazla bağlı olmak zorunda olduklarını belirten Şentop, bu anlayışla muhtaçlık duyulan her alanda yatırımları ve projeleri KKTC hükümetiyle eşgüdüm halinde yürütmeye kararlılıkla devam edeceklerinin altını çizdi.

Şentop, yüksek öğretim ve turizm başta olmak üzere birçok alanda KKTC’nin ulaştığı düzeyle gurur duyduklarını belirterek, KKTC’yi kalkındıracak, Kıbrıs Türkü’nün hayat standartlarını yükseltecek büyük çaplı altyapı projelerinin hayata geçirilmesine ve ekonomik kalkınma programlarının uygulanmasına KKTC idaresiyle el ele devam edeceklerini söyledi.

Kovid-19 salgını periyodu ve Rusya-Ukrayna savaşı sırasında yaşanan gelişmelere değinen Şentop, şu tabirleri kullandı:

“Salgın periyodunda birbirlerinin sıhhat gereçlerini gasbeden ülkeleri, vatandaşlar ortasında ayrımcılık yapan, kimilerini vefata terk eden ülkeleri, aşı milliyetçiliğiyle diğer insanların sıhhatini ve hayatını umursamayan Batılı ülkeleri gördük ve yakından tanıdık. Avrupa’nın güçlü devletlerinin gerek uluslararası ilişkilerde, gerekse halklarına karşı çaresizliklerini, çözüm üretmekteki zayıflıklarını müşahede ettik.

İnsan hakları, hukuk, adalet ve barış gibi parlak kavramların Akdeniz’de mevte itilen göçmen bayan ve çocukların cesetlerinde, kapısında ‘Ukraynalı giremez.’ yazan marketlerde yıldızlarının söndüğünü gördük. Hukukun, barışın, insan haklarının Avrupalı ülkelerin iki yüzlü siyasetlerine ve insafına bırakılamayacağını müşahede ettik.”

Şentop, yapılan haksızlık ve adaletsizliklere, çifte standartlara karşı gözlerin açılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Zalime karşı muhabbet, onun merhametini değil iştahını kabartır. Vatanımıza, milletimize, devletimize, bağımsızlığımıza, hak ve hukukumuza içtenlikle, sadakatle, kararlılıkla sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. İstiklal ve istikbalimizi diğerlerinin insafına ve merhametine asla terk edemeyiz. Kıbrıs davası, ulusal davamızdır. Birlik ve beraberlik içerisinde Allah’ın müsaadesiyle her türlü zorluğun üstesinden geleceğiz. Müreffeh yarınlar için emin adımlarla birlikte yürüyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu