Haber

Sudan ordusu görüşmeye hazır

İki askeri grubun yandaşları arasında çıkan şiddet olaylarına son vermek için ilk görüşmelerin Sudan’ın başkenti Hartum’da yapılması planlanıyor.

Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el-Burhan’ın, bölgesel bir kuruluş olan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’nin (İGAD) 72 saat süren ve bugün sona erecek olan ateşkesi uzatma ve bölgeye bir ordu yetkilisi gönderme önerisini kabul ettiği bildirildi. Güney Sudan’ın başkenti Juba, müzakere için. . Çatışmanın diğer tarafı olan Paramiliter Çevik Kuvvetler’in (HDK) toplantıya katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.

Ordu yaptığı açıklamada, Güney Sudan, Kenya ve Cibuti devlet başkanlarının ateşkesi uzatma ve iki taraf arasındaki müzakereleri genişletmeyi içeren bir teklif üzerinde çalıştıklarını söyledi. Açıklamada, “Burhan İGAD’a teşekkür etti ve onayladığını belirtti” denildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Afrika Birliği’nin de çatışmanın sona erdirilmesi için arabuluculuk yapmak istediği bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Afrika Birliği Lideri Musa Faki Mahamat’ın çatışmaya kalıcı bir son vermek için çalıştıkları duyuruldu.

Ne oldu?

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana Genelkurmay Başkanı Abdulfettah al Burhan ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) lideri General Muhammed Hamdan Dagalo arasındaki rekabet nedeniyle silahlı çatışmalar yaşanıyor. El Burhan, 2019 ve 2021’de gerçekleştirdiği iki darbeyle ülkede iktidarı ele geçirdi ve aynı zamanda ülkenin fiili başkanı oldu. Bir paramiliter güç olan HDK’nın lideri, ordunun eski bir üst düzey generali olan Dagalo’dur.

Yabancı elçilikler ve uluslararası kuruluşlar, ülkede son iki haftadır şiddetin artmasının ardından vatandaşlarını Sudan’dan tahliye ediyor.

Reuters / SSB,ET

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

haber-koprukoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu