Ekonomi

S&P 500 Tahminini Yükselten BMO, Kanada Pazarı Konusunda İyimserliğini Artırdı

BMO Capital Markets Çarşamba günü S&P 500 endeksi için 2024 tahminini yükselterek bunu piyasadaki güçlü performansın devam etmesine bağladı.

Yatırım bankası Şubat ayında endeks için yılsonu tahminini 5.100 olarak belirlemiş ve piyasanın Ekim 2023’ten sonra toparlanmasının ardından hisse senedi fiyatlarındaki hızlı yükselişe ilişkin endişelerini dile getirmişti. Ancak bankanın analistleri, yatırımcı beklentileri ile Federal Rezerv’in politikalarının artık uyum içinde olduğunu belirterek, başlangıçta piyasanın direncini hafife aldıklarını kabul ediyor.

ABD hisse senetleri konusunda daha iyimser bir görüş benimseyen BMO, Kanada piyasası için de tahminlerini değiştiriyor.

Özellikle, bankanın analistleri Perşembe günü S&P/TSX endeksi için tahminlerini 23,500’den 24,500’e yükseltti, bu da tahminlerinde %4’lük bir artışa işaret ediyor.

BMO, yukarı yönlü revizyonun hem piyasa duyarlılığının hem de kazanç tahmini revizyonları eğiliminin en düşük noktasına ulaştığına ve iyileşmeye başladığına dair çeşitli göstergelerden kaynaklandığını belirtiyor. Bunun yıl sonuna kadar hisse senedi değerlemelerindeki büyümeye önemli ölçüde katkıda bulunacağına inanıyorlar.

“2024 Hisse Başına Kazanç (EPS) tahminimizi şu anda değiştirmiyoruz, çünkü kazanç tahmin revizyonlarının istikrara kavuşması 2025 EPS’yi daha fazla destekleyecektir. Sonuç olarak, 2024 yılı için öngördüğümüz Fiyat/Kazanç (F/K) oranı 15,7 kattan 16,3 kata yükselirken, bu oran uzun vadeli ortalama oran olan 17 katın altında kalmaya devam ediyor.”

Genel olarak BMO, üç büyük sektörün iyi performans göstermediği bir önceki yılın aksine, bu yıl TSX’teki en büyük üç sektörden ikisinin önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini vurguluyor. Ayrıca banka, performanstaki iyileşmenin yaygın olduğunu ve sağlam temellere dayandığını belirtiyor.

Analistler ayrıca bu performans eğiliminin, Finans sektörünün ve en büyük üç sektör dışındaki diğer sektörlerin yılın ikinci yarısında güçlü bir toparlanma ve arayı kapatma dönemi yaşayacağına işaret ettiğini öne sürüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış ve tercüme edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu