Haber

SGK’nın kronik hastaların sağlık raporlarını sisteme yansıtmaması eczacıları ve hastaları karşı karşıya getirdi.

ZEHRA MİLLER / SİBEL KAHRAMAN

bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, Sağlık Bakanlığı’nın kronik hastaların sağlık raporlarının geçerlilik süresinin 31 Aralık’a kadar uzatıldığını açıklamasına rağmen SGK’nın bunu sisteme yansıtmadığını, eczacılar ve vatandaşlar bununla karşı karşıya geldi. Bunun sisteme yansımasını bekliyoruz” dedi.

Sağlık Bakanlığı daha önce 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatılan kronik hastaların sağlık raporlarının geçerlilik süresinin 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığını açıklamasına rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bunu sisteme yansıtmadı. eczacılarla hastaları karşı karşıya getirdi. SGK’nın uzantıları sisteme yansıtmamasının hastalar açısından mağduriyet yarattığını söyleyen Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, “Tabi önümüzdeki dönemde Kurban Bayramı’nın yaz tatiline denk gelmesi nedeniyle, Vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu ilaçlarını daha uzun süre kullanmak istiyor, geldiklerinde eli boş dönmek zorunda kalıyorlar” dedi.

VATANDAŞLAR Eczanelerden eli boş dönüyor

SGK’dan rapor uzatmalarının bir an önce duyurulmasını ve sistemde gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep ettiklerini belirten Şahin, “Çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 30 Haziran 31 Aralık 2023’e yani yıl sonuna kadar uzatıldı. Bir an önce sisteme yansımasını bekliyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın raporların uzatıldığını açıklamasının ardından reçetelerindeki ilaçları almaya gelen vatandaşların, “Bakan açıklama yaptı, ilaç raporları uzatıldı, bana verin” talebiyle eczanelere geldiklerini aktardı. Buna göre ilaçlar” diyen Şahin, “Ancak sistemden baktığımızda SGK’nın sisteminde herhangi bir uzantı yok. Bu sefer maalesef eczacılarımız ve vatandaşlarımız karşı karşıya geliyor. Vatandaşlarımız da haklı çünkü Bakanın açıklaması var ama sisteme baktığımızda SGK bunu yansıtmadığı için vatandaşlarımız ne yazık ki mağdur olarak karşımıza çıkıyor ve buradaki eczanelerimizde acıklı diyaloglar yaşanıyor mesela.Bir meslektaşım beni arayıp anlattı. eczanesinde çok önemli bir sözlü tartışmanın çıktığını ve fiziksel şiddete varmadan olayın kapatıldığını ancak sözlü şiddet noktasında da çok önemli sorunlar yaşandığını söyledi.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu