Teknoloji

Ses kaydedip görüntü yakalayabilecekler: Casus kıyafetleri ve iç çamaşırları geliyor

ABD hükümeti, her türlü giysiyi istihbarat araçlarına dönüştüren akıllı dokuma eserleri geliştirdiğini duyurdu. bu programa SMART ePANTS adını veriyoruz . Bilgisayarlı giysiler sıradan giysiler gibi hissedecek, hareket edecek ve işlev görecek. Bununla birlikte ses, video ve coğrafi konum bilgilerini kaydetme özelliğine de sahip olacak.

Yetkililer, Minik kameralar, sensörler, iplik gibi davranan mikrofonlar ve kullanıcının vücudundan güç alan güç toplayıcılarla donatılmış gömlekler, pantolonlar, çoraplar ve iç çamaşırları üretmeyi planlıyor.ABD Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın gizli ajanları, kolluk kuvvetlerini ve acil tıbbi teknisyenleri hedef almaya yönelik bu çabalara 22 milyon dolar harcadığı iddia ediliyor.

Duyuru ABD Savunma Bakanlığı’nın bir şubesi tarafından yapıldı. İstihbarat İleri Araştırma Projeleri Etkinliği ( IARPA) Tarafından yapıldı. IARPA tarafından yapılan basın açıklamasında, “Akıllı Elektrikli ve Ağ Bağlantılı Tekstil Sistemleri ( AKILLI ePANTOLONLAR) programı, herhangi bir giysi gibi hisseden, hareket eden ve işlev gören Aktif Akıllı Tekstilleri ( ) içerir. AST) kalkınmaya yapılan en büyük yatırımı temsil etmektedir.

The Intercept’in haberine göre MIT, SRI International, Nautilus Defense, Leidos ve Areté dahil olmak üzere beş kuruluş bu proje için yatırım aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu