Haber

Sakarya’nın simgelerinden olan o bina kentsel dönüşüm için yıkılıyor.

Sakarya’nın simgelerinden olan o bina kentsel dönüşüm için yıkılıyor.

Şehir merkezinin göbeğindeki en yüksek binalardan biriydi, 10 gün sonra tamamen yıkılacak.

Adapazarı Belediye Başkanı Işıksu: “Kentsel dönüşüm şehrin tam kalbinde yaşanıyor”

SAKARYA – Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde şehir merkezinin en yüksek binası ve iş merkezinin kalbi olarak nitelendirilen Hilmi Kayın, ‘Ada Hayat’ projesi kapsamında yıkımına başlandı. Sakarya’da vatandaşlar iş merkezinin yıkılışını meraklı gözlerle izledi.

Adapazarı ilçesinde ‘Ada Hayat’ projesi kapsamında iş yerlerinin bulunduğu üçgen adanın yıkımı tamamlandı. Yıkım ekibi bu kez 30 yılı aşkın süredir esnafın ekmek kapısı olan Hilmi Kayın İş Merkezi’ni yıkmak için kolları sıvadı. Son olarak 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde aldığı hasarların ardından güçlenen iş merkezi, kentsel dönüşüm için boşaltıldı. Öncelikle dış cephesi sökülmeye başlanan iş merkezinin yıkım işleminin 10 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor. Yıkım sürecini yerinde inceleyen Adapazarı Belediye Başkanı Memnun Işıksu, kentsel dönüşümle birlikte kente ve ilçeye örnek bir proje hayata geçirileceğini belirtti.

“Kentsel dönüşüm şehrin tam kalbinde gerçekleşiyor”

Adapazarı Belediye Başkanı Memnun Işıksu, yıkım sürecini yerinde inceleyerek, “Tarihi bir an yaşıyoruz. Kentsel dönüşüm şehrin tam göbeğinde yaşanıyor. Aslında üçgen parsel dediğimiz yerler 3 günde yıkıldı. .Bugün şehrin en yüksek binalarından biri olan Hilmi Kayın İş Merkezi bu işin yıkımına başlandı bu işin bakanlık süreci hak sahipleri süreci ihale süreci gibi bir çok ayağı var. Burada Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a desteği için teşekkür ederim.Bizimle ilgilendiler, bize güvendiler ve destek verdiler.Ertesi gün yıkım süreçleri devam ediyor.Temeller bizim için çok değerli. Bu temellerle buralara kadar geldik.Milletimizin başı sağolsun ‘Ada Hayat’ projemiz için çok takviyeler aldık.Tabi hak sahiplerine, 277 hak sahiplerine bir alan daha açmamız lazım, neredeyse Yüzde 100. Bunu tek başımıza yapmıyoruz. Adapazarı Belediye Başkanı olarak bu süreci biz yönetiyoruz. Ancak bu çalışmanın altında güçlü bir grup var. Süreç planladığımız gibi devam ediyor. Umarım bu süreç kazasız devam eder ve gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Hassas bir süreci yönetiyoruz ve bu yerinde kentsel dönüşüm ilimiz ve Adapazarı için güzel bir örnek olacak. Şehrin göbeğinde, Orhan Camimizin gölgesinde, inşallah bu örnek şehrin her yerine yayılmaya devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu