Ekonomi

‘Palu davasında’ karar: Sanık Tuncer Ustael’e müebbet hapis

Sakarya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Melike Tahnal’ın kayınbiraderi sanık Tuncer Ustael Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada müşteki ve sanık avukatları hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, gelen evrakları aldıktan sonra bir önceki duruşmada açıkladığı esaslara dayanarak mütalaasını tekrarladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı daha önceki ifadelerini tekrarlayarak sanıkların en üst düzeyde cezalandırılmasını talep etti.

Tutuklu sanıkların avukatları, beraat talebine ilişkin mütalaaya katıldıklarını bildirdi.

Tuncer Ustael’in avukatı, yazılı savunmalarını tekrarladıklarını belirterek müvekkili hakkında beraat talebinde bulundu.

‘Yüzlerce ölüm var, buna takılıp kaldınız’

Söz verilen sanık Ustael, mütalaaya itiraz ederek, “Yüzlerce ölüm varken siz Melike’nin ölümüne takılıp kaldınız. Benim Melike ile alakam yok, öldü mü, bilmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi. .” söz konusu.

Sanık Tuncer Ustael’i “çocuğu olası kastla öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına çarptıran ve tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, “çocuğun cinsel istismarı” suçundan beraatine karar verdi.

Heyet, sanıklar Ayşe, Hava, İsa, Fatih Palu ve Emine Ustael’in “çocuğu kasten öldürmek” suçundan beraatine, dosyanın “kanunsuz gömme” suçundan ayrılmasına karar verdi.

Palu olayı nedir?

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yaşayan Meryem Tahnal 2008 yılında, kızı Melike Tahnal ise 2009 yılında ortadan kaybolmuş, çalışma başlatan polis ekipleri bir şey bulamamıştı. Kocaeli ve Sakarya’da da herhangi bir buluntu bulunamayınca kazılar durduruldu.

Meryem Tahnal cinayetine ilişkin Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın sonunda sanık Tuncer Ustael, “canavarca duygularla veya eziyetle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılandı. üst veya alt soydan birine veya eşe veya kardeşe karşı”. “Kredi kartını kötüye kullanmak” suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Emine Ustael “kasten öldürmeye yardım etmek” suçundan 12 yıl 6 ay, Havva, İsa ve Ayşe Palu da “öldürmeye kasten yardım etmek” ve “özgürlüğü kısıtlamak” suçlarından 14’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı. . Fatih Palu’ya da olay sırasında reşit olmadığı için 8 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını 30 Mart’ta bozarak Ayşe ile İsa Palu ve Emine Ustael’in tahliyesine karar verdi.

Davalar birleştirildi

Melike Tahnal’ın ölümüne ilişkin iddianamede, sanık Tuncer Ustael’in “kasten öldürme” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar, “kanunsuz gömme” suçundan ise 6 aya kadar hapis cezası istendiği; Emine Ustael, Hava ve Ayşe Palu’nun “kanunlara aykırı olarak gömmek” suçundan 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Melike Tahnal’ın öldürülmesinde “çocuğu kasten öldürme” suçundan sanıklar Tuncer ve Emine Ustael, Hava, Ayşe, İsa ve Fatih Palu hakkında aynı mahkemede açılan ikinci dava bununla birleştirildi. belge.

İkinci davanın iddianamesinde sanık Tuncer Ustael hakkında da “çocuğa cinsel istismar” kabahatinden en az 15 yıl hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu