Haber

Pakistan Başbakanı depremzedeler için ‘hava, kara ve deniz köprüsü’ kurulduğunu söyledi

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, “felaket” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle İslamabad’ın yaptığı yardım çalışmalarına ilişkin, ülkesinin Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım amacıyla hava, kara ve deniz köprüsü kurduğunu bildirdi. yüzyılın”.

Başbakan Şerif Twitter’da Türkçe yaptığı açıklamada, “Az önce Türkiye’deki depremzedeler için 20 tonluk yardım malzemesi taşıyan bir kargo uçağı gördüm. Pakistan, Türkiye ve Suriye’deki kardeşlerimize yardım sağlamak için hava, kara ve deniz köprüsü kurdu.” açıklamalarda bulundu.

Pakistan halkının, 2005’teki deprem ve 2010’daki sel felaketinde Türkiye’nin hızlı hareketini unutamayacağını belirten Şerif, “İslam kardeşliği kavramı, bizleri birbirimize eşsiz bir bağla bağlıyor ve birbirimizin acısını paylaşıyoruz.” açıklama yaptı

Öte yandan Şerif, Lahor’da yaptığı açıklamada, Türkiye için yaklaşık 10 milyar Pakistan rupisi (700 milyon TL) değerinde bir yardım fonu oluşturulduğunu belirterek, vatandaşlardan cömert bağış yapmalarını istedi.

Pakistan’dan 7 Şubat prestijiyle Türkiye’ye toplam 7 uçak gönderildi. Bu yardımlar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bir, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne iki ve Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) dört olmak üzere uçaklarla taşındı.

Pakistanlı yetkililer, yardımların kara ve deniz yoluyla gönderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

İslamabad yönetimi de ülke genelindeki devlet okullarında yardım toplama kararı aldı.

Tüm Bakanlar Kurulu üyelerinin birer aylık, tüm devlet çalışanlarının birer günlük maaşlarının oluşturulan yardım sandığına bağışlanmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu