Ekonomi

New York borsası karışık hareketle açıldı

S&P 500 endeksi yüzde 0,03 artışla 4.181,10 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,05 artışla 12.941,97 puana yükseldi.

ABD borç limitindeki gelişmeler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizlikler yatırımcıların odağında kalırken, yeni güne açılışta borsalarda karışık bir seyir izlendi.

ABD Temsilciler Meclisi, dün akşam borç limitini artıracak ve ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek bir yasa tasarısını kabul etti. Borç limitinin 2025 yılına kadar askıya alınmasını ve federal harcamaların iki yıl süreyle sınırlandırılmasını öngören tasarının Demokratların kontrolündeki Senato’dan geçmesi ve 5 Haziran’a kadar yasalaşması gerekiyor.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de özel sektör istihdamı Mayıs ayında 278 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde yıllık fiyat artışı yüzde 6,7’den yüzde 6,5’e geriledi.

ABD’de ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı ise 27 Mayıs’ta sona eren haftada 232 bin artışa rağmen beklentilerin altında kaldı.

Ülkede tarım dışı işgücü verimliliği 2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre beklenenin altında yüzde 2,1 azaldı.

Analistler, bilgilerin sıkı bir işgücü piyasasına işaret etmeye devam ettiğini ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerekeceğine dair beklentileri artırdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu