Haber

Mustafa Sabri Küçükaşçı kimdir? Mustafa Sabri Küçükaşçı kaç yaşında, nereli? Mustafa Sabri Küçükaşçı hayatı ve biyografisi!

Mustafa Sabri Küçük aşçı kim? Sorusu son zamanlarda gündemde olan ve internette sıkça aratılan soruların tam ortasında yer alıyor. Bu haberde hakkında birçok detay merak edilen Mustafa Sabri Küçükaşçı kimdir? Peki Mustafa Sabri Küçükaşçı kaç yaşında, ne iş yapıyor? Sorularınızı yanıtladık. Peki, Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı kimdir? Mustafa Sabri Küçükaşçı kaç yaşında, nereli? Mustafa Sabri Küçükaşçı hayatı ve biyografisi!

MUSTAFA SABRİ KÜÇÜKAŞÇI KİMDİR?

1964 yılında Konya’da dünyaya gelen Küçükaşçı, ilk, orta ve lise eğitimini yeniden Konya’da tamamladıktan sonra 1990 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1991 yılında Marmara Üniversitesi (MÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Küçükaşçı, 1 Kasım 1996 tarihinde MÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı’nda İslam Tarihi ve Medeniyeti derslerini vermek üzere öğretim görevlisi olarak atanmıştır.

2013’TE PROFESÖR OLUN

Mustafa Sabri Küçükaşçı, 1990 yılında doktorasını almış, 2002 yılında Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı’na yardımcı doçent olarak atanmıştır. 2007 yılında Ortaçağ Doçenti olan Küçükaşçı, 2010-2013 yılları arasında MÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini üstlendi ve 2013 yılında profesör oldu.

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ BAŞKANLARI

Küçükaşçı aynı zamanda 2013-2015 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul Mezarlar Müzesi Müdürü, 2015-2019 yılları arasında ise Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü olarak. Cumhurbaşkanlığı döneminde Japonya’da düzenlenen “Osmanlı İmparatorluğu’nda Hazineler ve Lale Geleneği” başlıklı uluslararası serginin yanı sıra birçok müzecilik faaliyetinin başkanlığını yaptı.

Milli Saraylar Başkanlığı asil üyesi ve Türk Tarih Kurumu asil üyesi olan Küçükaşçı, TUBA-MAARİF Vakfı ortaklığıyla hazırlanan Türk Eğitim Tarihi Ansiklopedisi bilim kurulu üyesiydi. Küçükaşçı, Çamlıca İslam Eserleri Müzesi’nin kuruluşunda da bilim kurulu başkanlığı yaptı.

ÇOK SAYIDA KİTAP VE MAKALE YAYINLANDI

Küçükaşçı, 27 Temmuz 1966’da kurulan İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Aşıklar Derneği’nin 2015 yılından itibaren yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı, İslam tarihi ve kültürü, İslam düşüncesi ve tarihçiliği, şehrin tarihi ve kültürü hakkında İngilizce ve Arapça biliyor. Orta Çağ’da Haremeyn ve İstanbul şehirleri başta olmak üzere son yüzyılda Konya aileleri. Çalıştı, kitap ve makaleler yayınladı.

20’si uluslararası olmak üzere 30 sempozyuma bildiri sunarak katılan Küçükaşçı, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nde yedisi ortak olmak üzere 85 sayı hazırladı.

iznik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu