Ekonomi

Milli elektrikli tren bugün yolcu hizmetlerine başlıyor

Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ’nin (TÜRASAŞ) ürettiği yerli ve milli tren setinin 27 Nisan’da düzenlenen törenle TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü’ne teslim edildiğini hatırlattı.

Milli trenin bugün saat 20.10’da Ada Ekspresi ile Adapazarı’ndan yolcu seferine başlayacağını kaydeden Karaismailoğlu, “Adapazarı-Gebze güzergahında sefer yapacak olan milli tren 11 durakta hizmet verecek. Milli elektrikli tren çalışacak. Adapazarı-Gebze güzergahında günde 5 sefer yapıp, günde yaklaşık 500 kilometre yol kat edecek.” terimini kullandı.

Milli elektrikli trenin bu hattaki konforuyla fark yaratacağına işaret eden Karaismailoğlu, trende çay, kahve ve soğuk meşrubat satışının yapılacağını bildirdi.

Tasarımından üretimine kadar yerli ve milli imkanların kullanıldığı milli elektrikli tren setinin 160 kilometre işletme hızına sahip olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Operasyonel ihtiyaçlara göre bölgesel veya şehirlerarası trenlerde kullanılmak üzere 3’lü, 4’lü, 5’li ve 6’lı araçlar üretilebilmekte olup, 5’li konfigürasyonda 324 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinde işletilmesi için gerekli olan TSE belgesine sahip bu setler yolcu konforu düşünülerek üretilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu