Haber

Mevsim! Profesörden “Ölüm Meleği Mantarı” için uyarı

prof. İbrahim Türkekul, 15 gün içinde doğada kendini göstermeye başlayacak olan ‘ölüm meleği’ olarak bilinen ‘amanita phalloides’ mantarına karşı uyarıda bulundu.

Mevsimin gelmesiyle birlikte kırsal kesimde yaşayanlar mantar toplamaya başladı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkekul bölge halkını uyardı.

Bahar döneminde mantar toplamanın başladığını ve vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Türkekul, ‘Son yıllarda yazılı ve görsel medyada görüyoruz. Maalesef zehirlenmelerle karşılaşıyoruz. Mantarlar ister istemez doğal ortamdan toplanıyor. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız. Mantarlar birbirine çok benzer. O kadar benzerler ki tek yumurta ikizleri gibiler. Bu nedenle mantarı çok iyi bilen biri ile toplanmalıdır. Veya toplanan mantarlar çok iyi bilen bir uzman tarafından incelenmelidir.

Ayırt etmek zor olabilir…

Karadeniz Bölgesi’nde bu mantarların 15 gün içinde tarlada kendini göstereceğini belirten Prof. Dr. Türkekul, “Bu mantar halk arasında ‘ölüm meleği’ olarak bilinir. Çok tehlikeli ve ölümcül bir mantardır. Bu türe benzer başka çeşitler de vardır. Ne yazık ki, onları ayırt etmek çok zordur. Boşa olup olmadığını anlayamazsınız çünkü çok benziyorlar. Birbirlerine çok benzedikleri için kafaları karışır. Bölgemizde ve ülkemizde ölüm sebeplerine bu mantar neden olmaktadır” dedi.

bekilliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu