Teknoloji

Mercedes, Avrupa’da otomatik sollama özelliğini kullanıma sunuyor

Teknolojinin hızla ilerlemesi otomotiv sektörünü de etkiliyor. Son yıllarda elektrikli araçların popülaritesinin artması, üreticileri daha yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler sunmaya yöneltti.

Bu bağlamda elektrikli araçlarda otomatik şerit değiştirme teknolojisi, sürücülerin güvenliğini ve konforunu artırmak amacıyla geliştirilen son derece değerli bir yenilik olarak öne çıkıyor.

Mercedes onu Avrupa’ya getirdi

Avrupa’daki Mercedes müşterileri artık yeni E-Serisi’nde otomatik sollama özelliğini sipariş edebilir.

Kuzey Amerika’da bu özellik aslında C-Serisi, E-Serisi, S-Serisi ve EQ serilerinde mevcuttur. Ancak Alman şirket, özelliğin Avrupa trafik koşullarına uyacak şekilde yeniden geliştirildiğini söylüyor.

Şerit değiştirme nasıl çalışır?

Mercedes’in Otomatik Şerit Değiştirme (ALC) sistemi, Distronic Aktif Mesafe Asistanı ve Aktif Direksiyon Asistanı ile birlikte çalışır.

Araç, 80-144 km/s orta hız aralığında seyrediyor ve önde daha yavaş bir araç algılarsa şerit değiştirme işlemini başlatıyor ve öndeki aracı sollayabiliyor. Ancak bu özellik yalnızca araç kesikli bir yol çizgisi algıladığında etkinleşir.

Otomatik şerit değiştirme teknolojisi, son derece hassas sensörler, kameralar ve yapay zeka algoritmalarının bir kombinasyonu ile çalışır. Araç çevresindeki trafik akışını ve çevresel faktörleri sürekli takip eden bu sistem oldukça karmaşıktır.

Diğer pazarlarda zaten bu özelliğe sahip olan Mercedes’in yanı sıra Tesla’da da yardımlı şerit değiştirme işlevi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu