Teknoloji

Kumdan yapılmış bulutlara sahip garip ‘kabarık’ bir gezegen keşfedildi

James Webb Teleskobu, Dünya’dan 212 ışıkyılı uzaklıkta, kumdan yapılmış bulutlara sahip garip ‘kabarık’ bir gezegen keşfetti.

WASP-107b, ‘kabarık’ atmosferi ve kum bulutlarıyla daha çok bir kurgu film dünyasına benziyor.

Şimdiye kadar keşfedilen en tuhaf atmosferlerden birine sahip olan ötegezegen, Dünya’dan 212 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor.

WASP-107b, güneşimizden biraz daha soğuk ve daha az kütleli bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Silikat kum bulutları ve suyun yanı sıra gökbilimciler, Dünya’da asit yağmuru oluşturabilen kükürt dioksitin de bulunduğunu keşfettiklerinde şaşırdılar.

Uzmanlar, daha da şaşırtıcı olanın, NASA’nın 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’nun (JWST) sera gazı metan izine rastlamamış olması olduğunu söylüyor.

Bilinmeyen bir mekanizma var

Bu, WASP-107b’nin, ısıyı dinamik bir atmosfer etrafında hareket ettirmek için ilginç ve artık bilinmeyen bir sisteme sahip olduğu anlamına geliyor.

Hollanda’daki KU Leuven Astronomi Enstitüsü’nden araştırmacılara göre gezegen, su yerine kum damlacıkları üretmesine rağmen Dünya’ya benzer bir bulut oluşum sistemine sahip.

Güneşimizden daha soğuk olmasına rağmen ürettiği yüksek enerjili fotonlar, yumuşaklığı nedeniyle WASP-107b’nin atmosferinin derinliklerine ulaşabiliyor ve kükürt dioksit üretmek için gereken kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesini sağlıyor.

Hepimiz Dünya’daki suyun düşük sıcaklıklarda donduğunu biliyoruz. Ancak sıcaklığın yaklaşık 1000°C’ye ulaştığı gaz devleri durumunda silikat parçacıklarının ‘donması’ ve bulutlar oluşturması mümkündür.

WASP-107b’nin dış atmosferi yaklaşık 500°C sıcaklığa sahip olduğundan, bu silikat bulutlarının sıcaklığın çok daha yüksek olduğu gezegenin çok daha derinlerinde oluşması bekleniyordu.

Yeni çalışma yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu