Teknoloji

Konserde video çekenlerin dikkatine: Telefonunuz kalıcı hasar görebilir

Günlük hayatta kullandığımız lazer işaretleyiciler beklenmedik sorunlara yol açabilmektedir. Bunun en güzel örneğini bir kullanıcının sosyal medyada paylaştığı görselde açıkça görebiliyoruz. Detaylar içeriktedir. ?

Kaynak: bir

Bir sosyal medya kullanıcısının yaşadığı talihsiz olay, lazerlerin olası tehlikeleri konusunda değerli bir uyarı niteliği taşıyor.

Kullanıcı, bir görüntü sırasında elindeki lazeri kamera merceğine doğrulttuğunda büyük pişmanlık yaşadı.

Lazer kameraya çarptığında kamera sensörü üzerindeki ince filmler anında hasar görerek kameranın arızalanmasına neden oldu.

Lazer teknolojisi, metal kesme gibi ağır endüstriyel işlemlerde bile yeterli güçteki lazer ışınlarının kullanıldığı göz önüne alındığında, lazerlerin ne kadar güçlü olabileceğini ortaya koymaktadır.

Bu olay, günlük kullanım için elde edilmesi kolay lazer işaretleyicilerin bile, uzun süre maruz kaldıktan sonra hassas cihazlarda kalıcı hasara neden olabileceğini gösteriyor.

Bu bağlamda lazer kaynaklarının gücünün ve etkisinin farkında olmak ve lazer ışığının doğrudan kameralara veya gözlere düşmesinden kaçınmak büyük önem taşımaktadır.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu