Haber

İsrail istihbaratıyla bağlantılı oldukları iddiasıyla 16 sanığın yargılandığı davada tahliye kararı

Tutuklu 16 Suriye ve Filistin asıllı zanlının, İsrail kapalı servisi adına Türkiye’de yaşayan Filistinliler başta olmak üzere yabancı uyruklular hakkında bilgi topladıkları iddiasıyla “casusluk” suçlamasıyla yargılandığı davada, 7 sanığı serbest bırakın.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu 11 sanık ile tutuklu sanıklar ve avukatları katıldı. Tutuklu iki sanık, Ses ve Peyzaj Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmada savunması alınan tutuklu sanıklar suçlamaları reddederek tahliyelerini talep etti.

Sanıklar ve avukatlarının savunmasının ardından mahkeme ara kararını açıkladı.

Sanıklar Gassan Saade, Mohammed HI Barzaq, Raed Ghazal, A. Kemal NS Ashour, Ahmed AM Alsoudı, Alaeddin AM Hamada, Mohammed SA Qahman’ın kusur niteliğini değiştirme olasılığı, tutukluluk süresi, tutukluluk tedbiri, beklenen amaç Adlandırılmış kontrol önlemleri ile gözaltı. Mahkeme, bu sanıkların maddi imkânlarını dikkate alarak tahliyelerine karar verdi ve yurt dışına çıkış yasağı şeklinde kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi.

Heyet, 6 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, İsrail gizli servisinin, başta Filistinliler olmak üzere yabancı uyruklular tarafından kurulan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini izlemek karşılığında, Türkiye’deki Filistin ve Suriye uyruklulara yönelik casusluk yaptığı kaydedildi. ülke.

İddianamede bu kişilere casusluk karşılığında maddi menfaat sağlandığı, sadakat ve bağlılıklarının yaşatıldığı belirtiliyor. 2015’in son aylarında Türkiye’ye resmi olmayan giriş yapan sanıklardan Abdülkadir Barakat’ın buradaki casusluk şebekesinin para transferine taraf olduğu bildirildi.

İddianamede bu transferlerin zımni olarak havale büroları, kripto para hesapları ve benzeri yollarla yapıldığı belirtiliyor. .

İddianamede, sanıklardan Abdelrahman Abunawah’ın Türkiye’ye geldikten sonra ankesörlü telefonla iletilen talimatlar doğrultusunda zımnen bilgi verdiği ve tebliğ ettiği, verdiği konum bilgilerini düzenli olarak girerek keşif operasyonları yürüttüğü belirtildi. Zeyd. Program sayesinde wi-fi ağlarını tarayıp ilettiği söyleniyor.

Muhammed Salhab’ın Filistin asıllı kurum ve kuruluşlar ile çalışanlarına ait ikametgah adresleri, fotoğraflar, e-posta adresleri, telefon numaraları ve diğer kişisel bilgileri de bildirdiği aktarılan iddianamede, bu sanığın verdiği bilgiler kurumlar aleyhineydi. ve Türkiye’de faaliyet gösteren kuruluşlar. Burada ikamet eden kişi ve toplumlara zarar verebilecek nitelikte olduğuna dikkat çekilmektedir.

İddianamede 16 sanık hakkında “devlete ait gizli bilgileri siyasi veya askeri casusluk amacıyla sağlamak” suçundan 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu