Haber

İran, uranyumu yüzde 84 saflığa kadar zenginleştirdiği iddialarını yalanladı

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, uluslararası basında yer alan, ülkesinin yüzde 84 oranında saf uranyum zenginleştirdiği iddialarına yanıt verdi.

İddiaları ‘gerçeklerin çarpıtılması’ olarak nitelendiren Kemalvendi, şunları söyledi: “Zenginleştirme işlemi sırasında yüzde 60’tan fazla uranyum parçacığı veya parçacıklarının bulunması, yüzde 60’tan fazla uranyum zenginleştirildiği anlamına gelmez. Şimdiye kadar yüzde 60’ın üzerinde zenginleştirme yapmadık.”söz konusu.

Kemalvendi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) ‘siyasi baskı aracı’ haline geldiğini söyledi. “Bu durum, bu kurumun itibarını ve prestijini olumsuz etkiliyor”terimleri kullandı.

Bloomberg, adı açıklanmayan iki üst düzey diplomattan alıntı yaparak, İran’ın nükleer tesislerini teftiş eden uluslararası müfettişlerin tesislerde geçen hafta teftiş edildiğini bildirdi. Yüzde 84 saflık ile zenginleştirilmiştir uranyumtespit ettiğini açıkladı.

IAEA’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, İran’daki uranyum zenginleştirme seviyelerine ilişkin basında çıkan haberlerden tarafımıza bilgi verildiği ve IAEA Başkanı Rafael Mariano GrossiBahis hakkında Yönetim Kurulu’na bilgi verecek’ denildi.

Nükleer anlaşma, İran’ın %3,67 uranyum zenginleştirmesine izin verdi

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında 2015 yılında imzalanan ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran’ın nükleer faaliyetlerini sürdürmesine olanak sağladı. Yüzde 3,67 uranyum zenginleştirme faaliyeti. veriyordu.

Öte yandan ABD’nin 2018’de anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinden bir yıl sonra anlaşmadaki taahhütlerini durduran ve yaptırımları geri getiren İran, ilk olarak 17 Nisan 2020’de Natanz’da yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini açıklamıştı. 22 Aralık 2022’de İran, Fordo’daki uranyum zenginleştirme merkezinde yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirmeye başladığını açıkladı.

Tahran uranyumu yüzde 60 saflıkta zenginleştiriyor Batı ülkelerindeki endişeler bu neden oluyor; Çünkü uranyumun yüzde 20 veya daha fazla zenginleştirilmesi, nükleer bomba elde edilmesini sağlayacak yüzde 90 saf bölünebilir uranyuma ulaşmak için değerli bir adım olarak görülüyor.

cineajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu