Haber

İran Cumhurbaşkanı: Savaş başlatmayacağız ama zulme güçlü yanıt vereceğiz

İran Cumhurbaşkanı reisBasra Körfezi kıyısındaki Hürmüzgan’ı ziyaretinde halka seslendi.

ABD ile son günlerde artan gerilime değinerek, reis, ” Biz savaş başlatmayacağız ama herhangi bir zalim ülke veya güç zorbalık yapmak isterse İran onlara güçlü bir karşılık verecektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki askeri gücünün hiçbir ülkeye tehdit oluşturmadığının altını çizdi. reisKonuşmasında şu cümlelere yer verdi:

İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki askeri gücü hiçbir ülkeye tehdit oluşturmamaktadır ve olmayacaktır. Tam tersine askeri gücümüz bölgenin güvenliğini sağlıyor. Bölge ülkeleri İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki gücüne güvenebilirler.

28 Ocak’ta Ürdün-Suriye sınırındaki ABD askeri üssüne kamikaze drone ile gerçekleştirilen saldırıda 3 ABD askeri ölmüş, 40’tan fazla asker de yaralanmıştı.

İlk Lider Joe BidenAralarında İran’ın da bulunduğu ABD’li yetkililer, saldırıdan İran destekli grupları sorumlu tutarak, saldırıya ABD’nin seçeceği yer ve zamanda karşılık verileceğini ifade etti.

İran, söz konusu baskınla temas halinde olduğu yönündeki iddiaları reddetti. “Bölgedeki direniş güçleri kararlarında ve eylemlerinde İran’dan talimat almıyor.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu