İş

HSBC, Çin şirketlerinin offshore’a yönelmesinde artış görüyor

HSBC Cluster CEO’su Noel Quinn Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çinli müşterileri arasında offshore çeşitliliğinde önemli bir artış olduğunu söyledi. Banka, operasyonlarını Çin anakarasının ötesine genişletmek isteyen Çinli şirketlerin işlerinde %70’lik bir artış yaşadı.

Quinn, Singapur’da düzenlenen Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda bu açıklamalarda bulunarak, Çinli işletmelerin uluslararası varlıklarını artırma yönünde büyüyen bir eğilim olduğunu kaydetti. “Geçen hafta Çin’deki CEO’muzla konuştum ve kendisi, Çinli müşterilerin iş modellerini Çin toprakları dışında çeşitlendirmelerine yardımcı olan faaliyetlerde %70’lik bir artış görüyor.”

Quinn, bu offshore çeşitlendirme eğilimine ek olarak, Çin’de iş yapan çok uluslu şirketlerin Çin pazarına yatırımlarında da artış olacağını öngördü. Bu, iç tüketimde potansiyel bir artış beklentisiyle gerçekleşiyor. Quinn, “Çok uluslu şirketler Çin için Çin’de çok daha fazlasını yapıyor ve yatırım yapmaya devam ediyor çünkü Çin’deki tüketici pazarında ilginç bir büyüme eğrisi olacak” dedi.

Duyuru, HSBC’nin Citigroup’un Çin tüketici serveti birimini satın alma niyetini açıklamasından bir ay sonra geldi. Bu satın alma, HSBC’nin Çin ana karasındaki faaliyetlerini genişletme stratejisinde önemli bir adım olarak görülüyor. Bu atılım, daha az kârlı bölgelerden çekilip ana gelir kaynağı olan Asya’ya odaklanmayı hedefleyen HSBC’nin Çin’deki varlığını güçlendirecek ve banka için çok önemli bir pazar olacak.

HSBC’nin Asya’ya, özellikle de Çin’e odaklanma stratejisi, Çinli işletmelerin offshore çeşitlendirmeye yönelik artan ilgisi ve yurt içi tüketimde beklenen büyüme ile uyumlu görünüyor. Bu durum bankayı gelişen ekonomik ortamda olumlu bir konuma getirebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu