Teknoloji

Hedef 2030: NASA, Jüpiter’in uydusu Europa’da yaşam arıyor

Güneş’e olan uzaklığı bakımından beşinci sırada yer alan ve Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter, büyük ölçüde hidrojen ve helyum gazlarından oluşuyor.

insanları ise bu gezegenin uydularından biri olan Europa’yı uzun zamandır yakin takipte.

NASA yaşamı doğrulayacağından emin

NASA, Ekim 2024’te Jüpiter’in uydusu Europa’ya “Europa Clipper” isimli bir araç fırlatacak.

2030 yılında hedefe ulaşması beklenen aracı ile Jüpiter’in uydusu Europa’nın çekirdeği, taşlı yapısı, okyanusları, 15-25 kilometre kalınlıkta olduğu tahmin edilen buz katmanı ve ince atmosferi incelenecek.

Washington Üniversitesi’nden bilim insanları, aracın yüz binlerce buz tanesinden birindeki mikropları tespit edebileceğini ve uzaylı yaşamı resmen doğrulayabileceğini açıkladı.

Dünya’daki atmosfer basıncının 100 milyarda 1’ine sahip ince atmosferli Europa’ya çarpan mikrometeorların uydudan buz ve toz parçacıklarını uzaya saçtığını belirten bilim insanları, atmosferini inceleyerek yer altından su buharı çıktığı teorisini destekleyecek bilgi toplamayı umuyor.

Bilim insanları, misyon sırasında, atmosferindeki gaz ve tozların ölçümü için kütle spektrometresi, atmosfer dinamiklerinin tespiti için ışık spektrometresi ve buz katmanının altında su varlığının araştırılması için radar da kullanacak.

Europa Clipper uzay aracında ayrıca, termal emisyon görüntüleme sistemi, yüzey toz ölçüm cihazı, yer çekimi verilerini toplayacak radyo aygıtı ve iletişimi sağlayacak telekomünikasyon aracı bulunuyor.

2030’da Jüpiter’e ulaşacak

Ekim 2024’te Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak Europa Clipper uzay aracının, 2030 yılında Jüpiter sistemine ulaşması ve 4 yıl boyunca Jüpiter’in yörüngesinde dönmesi planlanıyor.

Jüpiter’in yörüngesindeyken 49 kez Europa’yı teğet geçmesi öngörülen uzay aracı, bilimsel çalışmalar için bünyesindeki 9 aygıtı kullanarak uyduyu haritalandırmak için ölçüm ve görüntüler toplayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu