Haber

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Tacikistan’ı Orta Asya’da güvenilir bir dost ve ortak gelecek için el ele çalışabilecek bir ortak olarak görüyor.

gençlik ve SporBakan Osman Aşkın Bak, Tacikistan’ı Orta Asya’da güvenli bir dost ve ortak gelecek için el ele çalışabilecek bir ortak olarak gördüklerini söyledi.

Tacikistan’ın bağımsızlığının 32. yıl dönümü dolayısıyla başkentte bir otelde düzenlenen resepsiyona Bakan Osman Aşkın Bak, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Başkent Üniversitesi kurucusu Mehmet Haberal, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi Ashrafcon Gulov ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Bak, burada yaptığı konuşmada, bağımsızlık yıldönümü münasebetiyle Tacikistan hükümeti ve Tacik halkını tebrik etti.

Türkiye ve Tacikistan’ın ortak tarih ve kültürel mirasla birbirine bağlı kardeş ülkeler olduğunu vurgulayan Bakan Bak, “Bu kardeşlik bağları her türlü insani, siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için güçlü bir temel oluşturmaktadır.” söz konusu.

Türkiye’nin, Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan ve ülkede büyükelçilik açan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Bak, “9. Cumhurbaşkanımız merhum Süleyman Demirel’in 1995 yılında Tacikistan’ı ziyareti, çabalarımızı sürdürme çabalarımızı sürdürmüştür. Büyükelçiliğimiz iç savaş sırasında ve şu anda açık ve ilişkilerimizi sürdürüyoruz.” “Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağlarının bir yansımasıdır.” dedi.

Orta Asya’nın dünya siyasetinin odak noktalarından biri haline geldiğine işaret eden Bak, “Tacikistan’ı Orta Asya’da saygın bir dost ve ortak geleceğimiz için el ele çalışabileceğimiz bir ortak olarak görüyoruz.” İfadesini kullandı.

Türkiye’nin Tacikistan’la spor, ulaşım, tarım, sağlık, enerji, altyapı, eğitim ve savunma sanayi alanlarında ilişkilerinin geliştiğinin altını çizen Bak, “2022’de 560 milyon dolara ulaşan toplam ticaret hacmimiz 1 milyarı bulacak” Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi dolar.” Bu hedefe ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. şeklinde konuştu.

Bak, bu adımlarla Türk ve Tacik halkını birbirine yakınlaştırmayı arzuladıklarını belirterek, sporun bunu başarmanın en güçlü köprülerinden biri olduğunun altını çizdi.

Spor faaliyetlerinin farklı coğrafyalardan insanları kardeşlik ikliminde bir araya getiren araçlardan biri olduğunu belirten Bak, Türkiye’nin her türlü spor işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Bak, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrasında gösterdikleri dayanışmadan dolayı Tacik halkına ve devletine şükranlarını sunarak, Tacikistan’dan gelen arama kurtarma gruplarının çabalarının Türk halkının hafızasında yerini aldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu