Haber

Gemlik Belediyesi Dünü Günümüze Taşıdı

Gemlik Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 1974 yılından bu yana Gemlik’te yayın yapan Gemlik Körfez gazetesinin arşivini dijital ortama taşıyarak tarihin tozlu raflarında kalan bilgileri yeniden gün ışığına çıkardı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Bursa’da ilk defa böyle bir çalışma yapmanın gururunu yaşıyoruz. Körfez Gazetesi ile başlattığımız arşiv çalışması Gemlik ve Çağrı gazeteleri ile devam edecek.”

Yaklaşık bir yıl süren çalışma sonucunda ortaya çıkan arşiv için onbinlerce sayfa tarandı ve Gemlik Belediyesi’nin internet sitesi vatandaşların kullanımına açıldı.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Gemlik, hem eski çağlarda hem de yakın tarihimizde değerli gelişmelere ev sahipliği yaptı. Gemlik Belediyesi olarak bu zamana kadar bilinmeyen tarihi gelişmeleri tarih dergisinde sizlere aktarıyoruz. İlçemizin yarım asırlık bir yerel basın hafızası var ve bu hafızayı tarihin tozlu raflarından çıkarıp dijital ortama aktardık, yaklaşık bir yıl sürdü. Bursa’da bir ilk olan bu tür çalışmaları yapmaktan gurur duyuyoruz. Gemlik Körfez Gazetesi ile başlattığımız arşiv çalışması Gemlik ve Davet gazetesi ile devam edecek.”

Gemlik Körfez Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Güler ise Gemlik Körfez Gazetemizin 45 yıllık arşivini Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Uğur Sertaslan’ın katkılarıyla dijital ortama aktardı. Yarım asra yaklaşan emeklerimizi ve arşivlerimizi bir araya getirdik. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

1973 yılında başlayan ve 2018 yılına kadar devam eden arşivearchive.gemlik.bel.tr linkinden ulaşılabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu