Ekonomi

Gediz’de Tarhana Tesisi açılışı

Kütahya’nın Gediz ilçesinde Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteklediği “Tarhana ile Gediz’de dar ev kalmayacak” projesi kapsamında ilçenin Erdoğmuş köyünde kurulan tarhana tesisi törenle açıldı.

Erdoğmuş Köyü’nde düzenlenen törene Kütahya Vali Yardımcısı Aydın Börü, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Özçalık, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal katıldı. , İşkur İl Müdürü Erdoğan Şahin, İl Ticaret Müdürü İsmail Hakkı Uygun, Ziraat Bankası Eskişehir Bölge Lideri Vehbi Bahadır Yalçın, Kütahya Ticaret Borsa Başkanı Necati Gültekin, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan, Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticisi Meclis Başkanı Vedat Öztürk ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gediz’den 11 kurum ve 4 proje ortağının başvurusuyla, Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle atıl bir kamu binasında faaliyete geçen tesis, ilk kadın kooperatifi olacak ve 10 kadına istihdam sağlanacak. Kooperatifin kuruluşu kapsamında 100 kadına 60 saat eğitim verildi. Tesisin amacı yılda 90 ton tarhana üretmektir.

Tesisle ilgili konuşan Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, “Tesisin kadın kooperatifi tarafından işletilmesi sağlanarak hem kadın istihdamı hem de ekonomiye katkı sağlanması amaçlanıyor, yüksek katma değerli üretim yapılarak kârın kapısı açılıyor.” ürünler.”

Akçadurak, “İlçemizde yeni kurulan Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından işletilecek bu tesisi ilçemize kazandıran proje başvuru sahibine ve tüm proje ortak ve paydaşlarına teşekkür ediyorum. hayırlı olmasını diliyorum” dedi. – KÜTAHYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu