Ekonomi

Enflasyon verileri Asya piyasalarını baskılarken yen düşüşe geçti

Kanada ve Avustralya’dan gelen son enflasyon rakamları, beklenen küresel parasal genişleme döngüsüne ilişkin endişeleri artırarak Asya ve gelişmekte olan piyasa yatırımlarını potansiyel olarak etkiledi. Çarşamba günü açıklanan rapora göre Avustralya’da Mayıs ayı enflasyonu %4’e ulaşarak sürpriz bir artış gösterdi ve bu da beklentileri olası bir faiz indiriminden yıl içinde bir artışa kaydırdı.

Enflasyon haberlerinin ardından Avustralya dolarının yükselişi, hafta başında kendi enflasyon rakamlarının tahminleri aşmasının ardından bir ralli yaşayan Kanada dolarına benzer şekilde kısa sürdü. Her iki para birimi de Çarşamba günü bir grup önemli para birimi karşısında son iki ayın zirvesine ulaşan güçlenen ABD doları karşısında değer kaybetti.

ABD dolarının gücü ve Çarşamba günü önemli bir sıçrama gösteren Hazine getirilerindeki artış, Asya ve gelişmekte olan piyasalar için bir endişe kaynağı. Güçlü bir ABD doları küresel finansal koşulları sıkılaştırabilir ve potansiyel olarak gelişmekte olan piyasaların zararına olacak şekilde sermayeyi ABD varlıklarına yönlendirebilir.

ABD’de Wall Street hafif bir yükselişle kapandı, ancak dolar ve Hazine getirilerinin performansı Perşembe günü Asya piyasaları üzerinde daha belirgin bir etkiye sahip olabilir. Asya ve Pasifik için ekonomik takvim birkaç önemli açıklamayı içeriyor: Japonya perakende satışları, Çin sanayi karları, Filipinler’den faiz kararı ve Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrew Hauser’in konuşması.

Filipin Merkez Bankası’nın temel politika faizini üst üste altıncı kez %6,50’de tutması beklenirken, tahminler ilk faiz indiriminin yılın son çeyreğinde gerçekleşebileceğini gösteriyor. Filipin pezosu ABD doları karşısında bu yılın en düşük seviyesine gerileyerek bugüne kadar %6 değer kaybetti.

Japon yeni de kayda değer bir düşüş yaşayarak Çarşamba günü dolar karşısında son 38 yılın en düşük seviyesine geriledi ve şu anda dolar başına 160,00 seviyesinin oldukça altında işlem görüyor. Bu eşik, yaklaşık iki ay önce Japon yetkililer tarafından önemli miktarda yen alım müdahalesine neden olmuştu. Yen’deki düşüşe rağmen şu ana kadar herhangi bir müdahale olmadı.

Dolar/yen kurundaki volatilite arttı ve gecelik zımni volatilite Mayıs ortasından bu yana en büyük artışını gösterdi, ancak bir gün önce görülen seviyelere geri döndü. Bir haftalık ima edilen volatilite son dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı, ancak o da Haziran ortası seviyelerine geri döndü, bu da tüccarların henüz agresif bir müdahale beklemediğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu