Haber

Emine Ayna’ya 2 yıl 6 ay hapis cezası

Kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) eski Eş Genel Başkanı Emine Ayna, 34 eylemde yaptığı konuşmalar nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” ve “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununu ihlal etmek” suçlamasıyla yargılanıyor. 2011-2016 yılları arasında çoğu milletvekili olarak katıldığı etkinlikler ve etkinlikler hakkında ceza kararı verildi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, Kobani belgeleri nedeniyle gözaltına alınan Ayna, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmazken, avukatı Semra Balyan da hazır bulundu. Savcılık önceki duruşmada mütalaasını tekrarlayarak, “zincirleme örgüt propagandası yapmak” ve “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet” suçlarından ceza verilmesini talep etmişti.

‘KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ KONUŞUYORUZ’

Ayna’nın avukatı Semra Balyan, belgeye yazılı savunmalarını sunduklarını belirterek, müvekkilinin bu konuşmaları BDP Eşbaşkanı ve milletvekili iken yaptığına dikkat çekerek, konuşmaların soruşturma kapsamında kaldığını vurguladı. siyasi faaliyetler. Müvekkilinin konuşmalarında cebir ve şiddeti teşvik etmediğini, konuşmaların Kürt sorununu analiz etme yöntemine ait olduğunu belirten Balyan, müvekkiline isnat edilen suça ilişkin herhangi bir unsurun bulunmadığını kaydederek beraat talebinde bulundu.

ZİNCİRLİ PROPAGANDA CEZASI

Mahkeme Ayna’yı 7 konuşmasında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Propagandanın zincirleme yapıldığı sonucuna varan mahkeme, cezayı 3 yıla çıkardı. Mahkeme, ihtiyari indirim uygulayarak cezayı 2 yıl 6 aya indirdi. Mahkeme Ayna’yı “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa aykırılık” suçundan beraat ettirirken, diğer konuşma ve eylemleri nedeniyle “kovuşturmanın ertelenmesine” karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu