Haber

Edirne’de Ayçiçeği Üretiminde Yüksek Verim Bekleniyor

Türkiye’de üretilen ayçiçeğinin yüzde 15’ini karşılayan Edirne’de bu yıl yüksek verim bekleniyor.

Türkiye’de buğdayın yüzde 11,5’ini, ayçiçeğinin yüzde 23’ünü üreten Trakya’da yüksek verim beklentisi çiftçiyi sevindiriyor. Türkiye’nin tahıl ambarlarından biri olan Trakya’da mevsimsel yağışlarla birlikte ayçiçeğinde yüksek verim bekleniyor.

Edirneli üreticiler, bu sezon hasada günler kalan ayçiçeklerinin gelişmesinden memnun olduklarını belirtti. Edirne’de ayçiçeklerinin açmasının ardından tarlalar sarardı. Mart ayında ilk kez ekilen ayçiçeği tarlalarının sarıya boyandığını gören üreticiler, bu yıl verim beklentilerinin yüksek olduğunu bildirdi.

“Yaklaşık 25 gün içinde ayçiçeği hasadı yapılacak”

Edirneli çiftçilerden Seçkin Varol, Mart ayında ekilen ayçiçeklerinde bu yılın verimli geçeceğini belirterek, erken ayçiçeği ekenlerin dekardan 200 kilo verim alabildiklerini belirterek, “Bölgede genel olarak kuru tarım yapılıyor. Edirne ve Kırklareli bölgesinin büyük bir bölümünde ayçiçeği, buğday ve mısır ekiliyor. Yaklaşık 25 gün sonra ayçiçeği hasadı yapılacak. İki sıra ekenler ise başlayacak. Eylül sonunda hasadını yapıyoruz.Eylül sonunda ilk ayçiçeklerinin hasadına başlanacak.Tüm çiftçilerimize bereketli, bol kazançlar dilerim” dedi. – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu