Ekonomi

Dünyaca Ünlü Anzer Balı’nın Kilogram Fiyatı Açıklandı

Dünyaca ünlü Anzer balının kilogram fiyatı 2 bin 500 TL olarak açıklandı.

Rize’nin eşsiz bir doğaya sahip olan Anzer Yaylası’nda üretilen Anzer balı, yapılan başvuru sonucunda 2021 Şubat ayında coğrafi işaret için uygun görüldü. Coğrafi işarete kavuşan Anzer balı yurt içi ve yurt dışından yoğun talep görmektedir. Bu yıl üreticinin yaptığı masraflar dikkate alınarak Anzer balının kilogram fiyatı 2 bin liradan 2 bin 500 liraya çıkarıldı. 2300 rakımda 40’ı endemik olmak üzere 400’den fazla çiçek çeşidinden Anzer zeytini üreten arıcılar bu yıl ağustos ayında ballarını sağacak. Bu yıl ağırlığı 2 bin 500 TL olarak açıklanan ve imparator balı olarak adlandırılan dünyaca ünlü Anzer balı sağımdan sonra kalite kontrol için yola çıkacak.

“Anzer balının fiyatı 2 bin 500 TL olarak belirlendi”

Yapılan zam sonrası Anzer balının fiyatına 500 TL zam yapıldığını belirten Muzaffer Deniz, “2023-2024 sezonu için Anzer balı üretimimiz devam ediyor. Bu yıl için fiyat belirledik. Anzer balının 1 kilo fiyatı. 2023-2024 sezonunda ise 2 bin 500 TL olarak belirlendi.”Ayrıca yarım kilo Anzer balının fiyatı 1.250 TL, 250 gramlık şişesinin fiyatı ise 635 TL olarak belirlendi. Ülkemizde ekonomik kriz devam ediyor. Yurt dışında yapılan zamma karşılık biz de zam yaptık. Çok yüksek bir oran artırmadık. Satın alma gücü burada önemli.” ifadesini kullandı.

“Hasat hava şartlarına baktığımızda normal görünüyor”

Verimde bir azalma olmayacağını belirten Deniz, “Anzer balı üretimimiz devam ediyor. Yaklaşık olarak ağustos ayının ortalarında bal sağılır. Hasat hava kurallarına baktığımızda normal görünüyor. Biz yapmadık. Bal sağımına henüz başlamadık.Kovanları açtığımızda temel durum netleşecek ama hava kurallarına baktığımızda çok yüksek olmasa da verimin normal olduğunu düşünüyoruz.Daha bal sağılmadı.Sonrasında Bittiğinde üreticimizi kooperatifimize getirerek verimi belirleyeceğiz. Yaylamızda bal fazla üretilmiyor. Bir kovanın ortasında ortalama 2 buçuk kilo ile 6 kilo bal çıkıyor” dedi. söz konusu.

“Gerçek Anzer balının tüketiciye ulaştırılması için coğrafi işaret logosu zorunludur”

Sahte Anzer balına karşı uyarıda bulunan Deniz, balın üzerinde coğrafi işaret logosu olması gerektiğini belirterek, “Anzer balı, İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde ve tarım arazisi bazında Tarım Bakanlığımız tarafından 2019 yılında coğrafi işaret almıştır. kooperatifler.Coğrafi işaret bu balın sadece Anzer Vadisi sınırları içinde üretildiğini belirtir.Bu anlamda coğrafi işaret logosu gerçek Anzer balının tüketiciye ulaştırılması için zorunludur.Ayrıca bir gravür vardır.Bunu biz kazıyabiliriz ve Altındaki seri numarasına bakın.Bu QR kodu okuttuğumuz zaman bu balın daha önce bu seri numarası ile satılıp satılmadığını görebiliriz.Ve kavanozda Anzer balı Tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken maddeler bulunmaktadır. bal ibaresi Anzer balı ibaresi olmadan, coğrafi işaret logosu olmadan, kelime oyunu ile satılmaktadır.Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla Anzer balı olduğu tespit edilmemiştir. Bu balın Anzer balı olabilmesi için Hacettepe Üniversitesi’nin analizinden elde edilmesi gerekmektedir. geçmek zorundadır. Hacettepe Üniversitesi’nde Anzer balının floraya uygun olduğu belirlendikten sonra beslenme laboratuvarında besin maddesi analizleri yapılıyor. Ayrıca bal dolumu Rize Arıcılar Birliği tarafından yapılmaktadır. Son dönemde yurt dışından gelen tüketicilerimizin de buna dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

haber-tavsanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu