Haber

Çin, yaz hasadında tahıl kayıplarını en aza indirmek için çaba harcıyor

Çin, toprak emilimi ve sıcak hava dalgaları gibi hava sorunlarına yanıt olarak bu yılki yaz hasadı sırasında tahıl kayıplarını en aza indirme çabalarını artırdı.

Çin’in merkezindeki Henan eyaleti, ülkenin buğday üretiminin dörtte birinden fazlasını oluşturduğu için “Çin’in tahıl ambarı” olarak biliniyor.

Şiddetli yağmurlar tarlaları çamura çevirirken eyalet zorlu bir zorlukla karşı karşıya.

Çiftçiler buğdayı bozulmadan önce hasat etmek için zamanla yarışırlar.

SES (Çince): WU DONGXING, Yuanying köyü yetkilisi:

“Salı günü hasada başladık. Şimdiye kadar (7 Haziran akşamı) 600 mu’dan (yaklaşık 40 hektar) fazla buğday tarlası hasat ettik. Yaklaşık 300 mu kaldı. Bu akşama kadar işi bitirmeyi planlıyoruz.”

Cuma sabahı itibariyle Henan’da yaklaşık 79,5 milyon mu (yaklaşık 5,3 milyon hektar) buğday hasat edildi. Bu, eyaletteki toplam ekim alanının yüzde 93’ünü oluşturuyor.

Henan’ın bitişiğindeki Anhui eyaletinde yaklaşık 2,87 milyon hektar buğday tarlası bulunuyor.

Eyalette buğday hasadını iyileştirme çabaları, nakliye ve depolama sırasındaki kayıpları en aza indirmeye odaklanarak güçlendirildi.

Eyalette geçen yıl buğday verim kaybı oranı yüzde 2’nin altındaydı.

Çin Ulusal Gıda ve Stratejik Rezervler İdaresi, ülkedeki tahıl rezervlerini modernize etmek ve yeniden inşa etmek için çaba sarf edildiğini duyurdu. Gelecekte tahıl için daha çevre dostu soğuk hava depolarının inşa edilmesi bekleniyor.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Zhengzhou’dan bildirdi. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu