Haber

Çin, 10’dan fazla ABD balonunun hava sahasına girdiğini iddia ediyor

Çin, 2022’nin başından bu yana 10’dan fazla ABD yüksek irtifa balonunun hava sahasına girdiğini iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında iki ülkenin ortasında yaşanan “casus balonu” krizine ilişkin sorulan soruya verdiği yanıtta, ABD’ye ait balonların Türkiye’ye girmesine sıklıkla rastlandığını belirtti. izinsiz olarak diğer ülkelerin hava sahası.

Wang, “Yalnızca geçen yılın başından bu yana ABD bağlantılı yüksek irtifa balonları, Çinli yetkililerin izni olmadan havalimanımızda 10’dan fazla yasa dışı uçuş yaptı” dedi. söz konusu.

Geçen hafta ABD hava sahasında tespit edildikten sonra Çin’in sürüklendiğini kabul ettiği balonun “tamamen tesadüfen” sürüklendiğini savunan Vang, “ABD başkalarına iftira atmadan ve karalamadan önce kendine bakmalı ve kendi davranışını düzeltmeli. ” dedi.

ABD’nin balonu düşürmesinin bir tepki ve sefil bir güç kullanımı olduğunu vurgulayan Vang, şunları kaydetti:

“Amerika Birleşik Devletleri, teknolojik avantajlarını kullanarak, diğer ülkelerin egemenliğini ve çıkarlarını, uluslararası hukuku ve gelenekleri ihlal ederek, dünya çapında büyük ölçekli ve ayrım gözetmeyen elektronik gözetim ve casusluk faaliyetleri yürütmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük casusluk suçlusu ve en büyük gözetleme imparatorluk.” söz konusu.

Geçen yıl ABD’ye ait 657 savaş gemisi ve uçağın keşif amacıyla Çin topraklarına yaklaştığını belirten Vang, Pekin’in egemenlik iddiasında bulunduğu Güney Çin Denizi’nde sadece bu yıl ocak ayında 64 savaş gemisi ve uçağı tespit edildiğini söyledi. bölgesel barış ve istikrarı önemli ölçüde tehdit etmektedir. sözünü kullandı.

ABD ile Çin arasındaki ‘casus balonu’ krizi

ABD Savunma Bakanlığı, 3 Şubat’ta Çin ile bağlantılı olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD anakarası üzerinde uçtuğunun ve ortasındaki Montana eyaletindeki bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğinin tespit edildiğini bildirdi. nükleer savaş başlıkları ve uzun menzilli füze depoları var.

Çin, balonun ülkesine ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırmalarda kullanıldığını ve kontrol kabiliyeti sınırlı olduğu için rüzgarlar tarafından sürüklenerek yanlışlıkla ABD havalimanına girdiğini iddia etti.

Çin’in açıklaması Washington’u tatmin etmedi ve balon, Başkan Joe Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerine yükseldiği sırada 4 Şubat’ta ABD karasularında bir Amerikan askeri savaş uçağı tarafından düşürüldü.

Pekin yönetimi, ABD’yi “sivil İHA’ya zorla müdahale ettiği” gerekçesiyle protesto etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu