Haber

Can Atalay, Hatay halkına seslendi: ‘Ne o günü, ne de o günden sonra yaşananları unuttum’

14 Mayıs seçimlerinde Türk Personel Partisi’nden Hatay milletvekili seçilmesine ve Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen gezi tutuklusu avukat Can Atalay, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Hatay halkına seslenen Atalay, deprem gününü ve sonrasında yaşananları unutmadığını belirterek, “Dünyanın en büyük yıkımına ve en fazla can kaybına neden olan bu büyük depremlerin yıl dönümüne giderken” dedi. Cumhuriyet tarihinin, Türkiye Büyük Millet Meclisini göreve ve sorumluluğa davet ediyorum.Bu anlamlı günde, ‘6 Şubat Deprem Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmelidir” dedi.

‘BUNLARIN HER BİRİ BENİM DERSİMDE HALKIN HESAP DEFTERİNDE YAZILIDIR’

Atalay’ın yazısı şöyle:

“Hataylı hemşehrilerim ve değerli vatandaşlarımız,

6 Şubat Sarsıntılarının birinci yılını tamamlamak üzereyiz. Televizyon ve gazete haberlerinden ve aldığım bilgilerden gördüğüm kadarıyla depremden etkilenen Hatay ve diğer bölgelerdeki halk; Barınma, sağlık, eğitim, ulaşım, temiz su ve gıda başta olmak üzere temel haklara erişim hâlâ büyük bir sorun. Hatay ve diğer bölgelerdeki depremzedeler için hayat hâlâ normale dönmüş değil.

Ama ne o günü, ne de o günden sonra yaşananları unuttum!

Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında hayatta kalmaya çalışanlarınızın kurduğu çadırların yanına moloz dökerek sizi asbest ve toza maruz bıraktıklarını unutmadım. Kontrolsüz çöken binaların işletmecilerinin ölümlerini de, moloz taşıyan hafriyat kamyonlarının alıp götürdüğü canları da unutmadım. Unutmadım, tek tek notlar aldım. Dikmece’de vatandaşlar zeytinlerini korumaya çalışırken biber gazı ve su kullanıldı. Mücadele eden yoldaşlarımın yanında olamadığım için pişman oldum.

Biliyorum sen yaşadıklarını unutmadın, ben çok uzaktayım ama ben de unutmadım.

Depremin 40’ıncı gününde Antakyalı, Samandağlı ve Defneli kadınların ellerindeki rihen ve bahurlarıyla “Ma rıhna nıhna hön” sloganları atarak gökleri ve yeri titrettiklerini unutmadım. Bir çift ayak olamadığım ve ses çıkaramadığım için üzülüyordum. Geçtiğimiz haftalarda Sutaşı’nda yanarak can veren İsacan ve Doğa’yı unutmadım. Sağlık Bakanlığı’nın 2012 raporunda depreme karşı savunmasız olduğu belirlenen İskenderun Devlet Hastanesi’nde açık toplumsal cinayete kurban giden vatandaşlarımızı ve ölüme terk edilen kardeşlerimi de unutmadım. Özel Defne Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde. İşçileri hayat mücadelesi verirken işten çıkaran, hatta hastanenin kalıntılarını bile satan hastane patronunu da unutmadım. Her biri önümde halkın defterinde yazılı olarak duruyor.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yıkımına ve en fazla can kaybına neden olan bu büyük depremlerin yıl dönümüne yaklaşırken, Türkiye Büyük Millet Meclisini görev ve sorumluluğuna davet ediyorum.

Bu anlamlı günde “6 Şubat deprem farkındalık günü olarak ilan edilmelidir”.

6 Şubat, kaybettiklerimizi anacağımız bir gün olmalı ve toplumda afet bilincinin oluşturulması için kapsamlı çalışmaların yapılacağı bir gün olmalıdır.

Şerafettin Can Atalay
Hatay Milletvekili
Silivri Cezaevi A-47″

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu