Haber

Bakan Bolat: Ekonomiyle ilgili felaket senaryolarını görmezden gelin

TİCARET Bakanı Ömer Bolat, “Kimsenin ekonomiyle ilgili felaket senaryolarına, kriz literatürüne itibar etmeyin. Ortada enflasyon ve hayat pahalılığı sorunu var. Maalesef Kovid-19 döneminin getirdiği bir fatura oldu bu. Tüm dünya, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler enflasyon canavarıyla mücadele ediyor.” ” söz konusu.

Bakan Bolat bir dizi programa katılmak üzere İzmir’e geldi. Bolat, İzmir Valiliği’ni ziyaretinin ardından ‘AK Parti Kent Toplantıları’ kapsamında İzmir İl Başkanlığı’ndaki organizasyonla buluştu. Etkinliğe Bolat’ın yanı sıra AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, belediye başkanları, idare meclisi üyeleri ve ilçe başkanları katıldı. Bolat, “İki güzel haberden bahsetmek istiyorum. Yolda Halk Bankası ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Kefalet Kooperatifleri ile görüştüm. Zaten bölgedeki tüm esnaf ve sanatkarlara çok önemli maddi destek sağlandı. Türkiye’de 21 yıl ve özellikle 2022’de ama buna ek olarak İzmir ziyaretimiz vesilesiyle İzmirli esnaf ve sanatkarlara 100 milyon liralık bir finansman daha tahsis edildi, hayırlı olsun, bu finansmanın yıllık yüzde 15 finansman maliyeti olacak, 6 ay geri ödemeli ve toplam 5 yıl vadeli.Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Merkez Bankası uyumu ile Merkez Bankamız günlük ve reeskont kredi hacmini 1,5 milyar liradan 1,5 milyar liraya çıkardı. İhracatçıların finansmana erişimini kolaylaştırmak ve artırmak için 3 milyar. Bu, günde yaklaşık 103, 105 milyar dolarlık bir finansman desteği anlamına geliyor. Bu, ihracatçılarımız açısından iyi ve hayırlı. Yabancı En büyük hedefimiz ihracatı artırmak, ticareti azaltmak. açığı ve cari açığın günlük 2 milyar lirası Eximbank kaynaklarından tahsis edilecek. 25 Temmuz’da 300 milyon liradan 1,5 milyar liraya çıkarıldı. Bugün itibarıyla 1,5 milyardan 3 milyara çıktı. İhracatçılara 1,5 ayda 10 kez finansman desteği sağlandı. İhracatta yeni hamleler yapmalarını, pazarlarını büyütmelerini bekliyoruz. “İnşallah önümüzdeki günlerde daha güzel haberler ve başka güzel haberler de gelir” dedi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ DÜNYANIN EN ÜST DÜZEY LİDERLERİ ARASINDA’

AK Parti’nin 21 yıldır iktidarda olduğunu belirten Bolat, “14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimlerde Cumhurbaşkanımız yeniden cumhurbaşkanı seçildi ve şu anda dünyanın en üst düzey liderleri arasında yer alıyor. Demokrasiyle yönetilen ve seçilmiş ülkelerde Cumhurbaşkanımızdan daha tecrübelidir.” Bu aziz milletimiz, AK Parti yönetimine Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yıllık tarihinin en uzun hizmet süresini armağan etmiştir. Yeni dönemde umarım 21 yılda Türkiye’yi eğitimden sağlığa, savunmadan enerjiye, adaletten çevre projelerine, sanayiden tarıma, hizmetlere, her şeye dönüştüreceğiz. Alanı geliştirdiğimiz ve geliştirdiğimiz gibi bu uğurda görev yapan tüm AK Parti kadrolarına da şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni dönemde de inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu çerçevesinde hep birlikte çok daha güzel hizmetler yapacağız. Güzel halkımızın alım gücünü ve refahını hep birlikte artıracağız. Bu heyecanı takdir edersiniz ki, “Bunu gördükten sonra milletimizin AK Parti’ye daha uzun yıllar hizmet etme görevini vereceğine inanıyorum” dedi. ‘

‘AMACA ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Geçtiğimiz hafta 3 Yıllık Orta Vadeli Programın açıklandığını belirten Bolat, “Bu program artık ekonomimizin yol haritası haline geldi. Buradaki büyüme, ihracat, verilecek hizmetler ve cari açığın azaltılması, tüm yapısal Bu 3 yıllık süreçte eğitimden sağlığa, sanayiden tarıma kadar reformlar hayata geçirildi.” İnşallah kısa süre içerisinde hayata geçirilecek. Kimsenin ekonomiyle ilgili felaket senaryolarına veya kriz literatürüne itibar etmeyin. Enflasyon ve hayat pahalılığı sorunu var. Bu maalesef Kovid-19 döneminin tüm dünyaya getirdiği bir fatura oldu. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler enflasyon canavarıyla mücadele ediyor. “Aslında Orta Vadeli Programın temel omurgası hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadeledir. İnşallah bu 3 yıllık süreçte bunu başaracağız, Orta Vadeli Program’da da bunun teke indirilmesi yazıldı.” 2026 hedefini rakam olarak belirledik. Bu hedef doğrultusunda çalışıyoruz” dedi.

‘İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 9,4’E AZALDI’

İhracatın 300 milyar dolara çıkarılması hedefinden bahseden Bolat, şunları kaydetti:

“Cari açığımızı 30 milyar dolara düşürmeyi hedefliyoruz. Meslek liselerinin geliştirilmesi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu eğitimli, nitelikli işgücüne ulaşmak gibi birçok hedefimiz var. AK Parti ekipleri aslında sağlık hizmetlerinde devrim yapmıştı. Daha iyi seviyeye getireceğiz. Dün istihdam rakamları açıklandı. Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 9.4’e düştü. 0.2’lik bir düşüş sağlandı. Kriz yaşayan bir ülkede işsizlik artar mı, azalır mı? Artacak çok şükür. Temmuz ve Haziran aylarında istihdam rakamları olumlu. İşsiz sayısı 3 milyon 290 bin civarında. İş dünyası da nitelikli eleman aradığını söylüyor. Temmuz ayında sanayi üretim sayısında yüzde 7,4 artış var Yıllık bazda. İnşallah ağustos ayı da olumlu geçer. İhracat hem temmuz hem de ağustos aylarında rekor kırdı. “Tarihin en yüksek ihracat rakamlarını yakaladık. Dış ticaret açığını azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hizmet ihracatını artırmaya çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu