Haber

AB Temsilcisi: Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerde çok az ilerleme kaydedildi

Avrupa Birliği’nin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, büyük resme bakıldığında Kosova ile Sırbistan arasındaki bağlantıların normalleşmesi konusunda çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Lajcak, resmi ziyarette bulunduğu Kosova’da Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile ayrı ayrı görüştü.

Kurti ile Kosova hükümet binasında yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Lajcak, geçen yıl diyalog kapsamında güç uzlaşması, araç plakalarının tanınması gibi değerli sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Kurti ile görüşmesini samimi ve faydalı olarak nitelendiren Lajcak, şunları söyledi:

“Büyük resme bakıldığında (Kosova-Sırp) ilişkilerinin normalleşmesi konusunda çok az ilerleme kaydedildi. Geçen yılın Şubat ve Mart aylarından bu yana bir anlaşmamız var, bu da artık ne yapılması gerektiği sorusunu sormamıza gerek olmadığı anlamına geliyor. nasıl yapacağız diye kendimize sormamıza bile gerek yok.” Sorusu ne zaman yapılacağı ve tabii ki bana sorarsanız bir an önce, gecikmeden uygulamaya başlayalım derim. “

Lajcak da konu hakkında yorum yapmaktan kaçınarak, Kosova Merkez Bankası’nın (BQK) onayladığı, 1 Şubat’tan itibaren ülkede nakit ödeme işlemlerinde kullanılabilecek tek para biriminin euro olmasını düzenleyen düzenlemenin de görüşüldüğünü belirtti. toplantı esnasında.

Batılı ülkeler (ABD, Fransa, İtalya, Almanya ve İngiltere) BQK’ya düzenlemenin uygulanmasını askıya almaya davet etti.

Toplantıya ilişkin Kosova Başbakanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kosova Hükümeti, taraflar için eşit, dengeli ve adil bir diyalog süreci yoluyla Sırbistan ile ilişkilerin tam olarak normalleştirilmesi ve karşılıklı tanınma konusunda kararlılığını sürdürmektedir.” ifadeleri kullanıldı.???????

AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Lajcak da dün Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu