Teknoloji

2017 yılında çekilen kara delik fotoğrafı yapay zeka ile birleşince ortaya bu büyüleyici görüntü çıktı.

Araştırmacılar, 2017’de çekilmiş bir kara deliğin fotoğrafı daha önce yayınlanan manzarayı güzelleştirmek için makine öğrenimini kullanmayı başardılar. Çözüm, Messier 87 galaksisi, Dünya’dan 53 milyon ışıkyılı uzaklıktamerkezindeki kara deliğin portresi, çevreleyen daha büyük ince bir ışık halkası ve elementlergösteriyor.

Orijinal görüntüler 2017’deydi, Olay Ufku Teleskobu Tarafından alınan. ilk görüntü, bulanık çörek‘, ancak araştırmacılar daha gerçek bir görüntüyü yeniden oluşturmaya çalışıyorlar. PRIMO adlı yeni bir sistem kullandılar.

PRİMO, 30 binden fazla kara deliğin simülasyonlarındaeğitim alarak” Seyrek kapsama varlığında bile aslına uygun görüntüleri kurtarmayı öğrenen yeni bir sözlük öğrenme tabanlı algoritmaBaşka bir deyişle, 2017’de yakalanan ham verilerden daha iyi görünen ve daha doğru bir çekim yapmak için evrenin fiziksel yasaları ve özellikle kara delikler hakkında bildiklerimize dayanan makine öğrenimi verilerini kullanır.

Yeni görüntünün araştırmacıları Albert Einstein’ın tahminleriyle tutarlı20 yıl sonra ise bu alandaki gelişmelerle birlikte görüntünün günümüzdeki manzaradan farklı olabileceğini hatta daha da yeterli olabileceğini belirtiyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu